Svjetske berze oslabile šestu sedmicu zaredom

NJUJORK, Na svjetskim  berzama cijene akcija pale su šestu sedmicu  zaredom, što na Wall Streetu nije zabilježeno još od 2002. godine, jer ulagače zabrinjavaju makroekonomski podaci koji ukazuju na usporavanje rasta najvećih svjetskih ekonomija.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice oslabio 1,6 odsto, na 11.951 bod, zaronivši, po prvi put od sredine marta, ispod psihološki važnog nivoa od 12.000 bodova.
S&P 500 pao je  2,2 odsto, na 1.270 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 odsto, na 2.643 boda.
Ako cijene akcija padnu i naredne sedmice, biće to prvi put u 10 godina da su cijene akcija pale sedam sedmica zaredom. Zadnji put to se dogodilo tokom  dot.com krize polovinom 2001. godine.
Nastavak pada cijena akcija posljedica je novih naznaka slabljenja američke privrede. Fedova tzv. ‘Bež knjiga’ pokazala je da u sedam od 12 regija SAD-a privredna aktivnost stagnira, u četiri slabi, a samo u jednom jača.
To je potvrdio i predsjednik centralne banke Ben Bernanke ističući kako u ovoj godini privreda raste sporije nego što se očekivalo zbog visokih cijena goriva, ali i katastrofalnog potresa u Japanu koji je narušio industrijsku mrežu nabave.
Bernanke očekuje da će se rast privrede ubrzati u drugoj polovici godine, ali oporavak će, kaže, „ostati frustrirajuće spor gledajući iz perspektive miliona nezaposlenih“.
Komentari Bernankea razočarali su ulagače koji su očekivali najavu novih monetarnih mjera za poticanje rasta privrede, s obzirom da 600 milijardi dolara vrijedan program Feda za otkup državnih obveznica ističe krajem juna.
Mnogi se plaše da će tada oslabiti likvidnost na finansijskim tržištima, što bi moglo dodatno pritisnuti cijene akcija.
„Nije da je tržište od Bernankea očekivalo pozitivne komentare, ali nije očekivalo ni tako negativne. Osim toga, ulagači su se nadali najavi novih Fedovih poticajnih mjera, ali to je izostalo“, kaže Stephen Massocca, direktor u banci Wedbush Morgan.
Ne slabi samo američko gospodarstvo. Prošloga je tjedna objavljeno da je u Britaniji industrijska proizvodnja pala znatno više nego što se očekivalo, dok je Kina ostvarila manji nego što se očekivalo vanjskotrgovinski višak.
Pritom je izvoz Kine u SAD i Evropsku uniju pao na najniži nivo  od kraja 2009. godine, što pokazuje da slabi potražnja.
Loše je na tržište djelovao i pad kursa evra prema dolaru jer je rasprava u Evropskoj uniji oko toga kako pomoći Grčkoj u rješavanju njezinih finansijskih problema zapela u slijepu cestu.
Nakon šest sedmica slabljenja, osnovno je pitanje na tržištu kada će se pad cijena akcija zaustaviti. Odgovor na to pitanje traži se u tehničkim pokazateljima.
S&P 500 indeks potonuo je od početka maja, kada je dostiga najviši ovogodišnji nivo, oko 6,6 odsto. Nastavi li klizati, na snažnu podršku naišao bi na 1.250 bodova, najnižem ovogodišnjem nivou, zabilježenom u martu.
„Mislim da bi na nivou S&P indeksa od 1.250 bodova naišli na čvrstu podršku. Ali, ulagači su vrlo osjetljivi na svaku vijest, a s obzirom da smo u području preprodanosti, i najmanja dobra vijest mogla bi potaknuti rast cijena akcija“, kaže Massocca.
Ali, sve je više i onih koji smatraju da je na snazi korekcija cijena akcija na niže, pa očekuju pad indeksa od oko 10 odsto u odnosu na njihov najviši ovogodišnji nivo dostignut 2. maja.
To bi,  značilo da su izbrisani svi ovogodišnji dobici. Nasdaq indeks već je u blagom minusu u odnosu na početak godine, dok je Dow Jones još uvijek u plusu od 3,2, a S&P 500 indeks od 1,1 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,52 odsto, na 5.765 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,57 odsto, na 7.069 bodova, a pariški CAC 2,19 ofsto, na 3.805 bodova.
Na Tokijskoj je berzi, Nikkei indeks prošle sedmice  ojačao 0,23 odsto, na 9.514 bodova. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts