ŽENEVA, Melaminu nije mjesto u mliječnim proizvodima i prije svega u mlijeku za djecu, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Dodavanje melamina u prehrambene proizvode, kako je istakla SZO, nije odobrila međunarodna trgovinska komisija “Kodeks alimentarijus” koja određuje standarde vezane za te proizvode na međunarodnom nivou.
SZO je navela u saopštenju da samo još pet zemalja uvoze mliječne proizvode iz Kine, a to su Bangladeš, Burma, Jemen, Burundi i Gabon.
Portparol SZO Fadela Čaib (Chaib) je, međutim, istakla da je tim zemljama preporučeno da ispituju mliječne proizvode iz Kine kako bi bile sigurne da ne sadrže melamin.
Mliječni proizvodi iz Kine zabranjeni su ili povučeni u Japanu, Bruneju, Singapuru, Maleziji, Hongkongu i na Tajvanu.
Vijetnam je objavio sprovođenje državnih testova nakon otkrića melamina u više uvezenih uzoraka mliječnih proizvoda, dok je Indonezija odlučila da obustavi uvoz mliječnih proizvoda iz Kine.
SZO, koju su kineske vlasti prvi put zvanično informisale o problemu sa zaraženim mlijekom kineskog proizvođača “Sanlu” 11. septembra, zatražila je od Pekinga dodatne informacije, kao i još podataka od vlasti u Hongkongu i Singapuru nakon informacija objavljenih u štampi o otkriću tragova melamina u mliječnim proizvodima na njihovim tržištima, prenose francuska glasila.
Ta organizacija je navela i da Kina nije u obavezi da dostavlja informacije SZO ukoliko se ne radi o krizi međunarodnih razmjera, već samo nacionalnih.
Zabrinuta zbog zdravstvenih afera koje se ponavljaju u Kini već nekoliko mjeseci, Francuska, koja presjedava Evropskom unijom, je zatražila da Evropa pojača kontrolu prehrambenih proizvoda.
Vlasti u Parizu su saopštile da za to imaju podršku između 15 i 20 zemalja članica EU.
Tom detaljnom kontrolom, međutim, neće biti obuhvaćeno mlijeko jer ga zemlje EU ne uvoze iz Kine.
Radi se o zaštiti potrošača tako što će se učiniti da proizvodi koji ulaze u Evropu poštuju iste standarde koji važe i za naše proizvođače, istakao je francuski ministar poljoprivrede Mišel Barnije.
U Kini je dosad povučeno ukupno 7.074 tona zaraženih mliječnih proizvoda iz maloprodajnih objekata, objavila je kineska Uprava za industriju i trgovinu.
U utorak je 2,18 miliona inspektora iz ministarstva za industriju i trgovinu posjetilo širom Kine šest miliona firmi koje se bave proizvodnjom mliječnih proizvoda.
Kineske vlasti su primile ukupno 310.000 tužbi vezanih za zaražene mliječne proizvode i zamjenile 614,5 tona mlijeka namjenjenog potrošačima.
Melamin je smola koju koriste neke kompanije koje se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda kako bi povećale nivo proteina u namirnicama.
U manjim količinama, ta supstanca se ne smatra toksičnom, ali može da izazove kamenje u bubrezima, čak i blokadu bubrežnih funkcija.
Nakon konzumiranja zaraženog mlijeka u prahu, u Kini je hospitalizovano oko 13.000 odojčadi među kojima se 104 nalazi u teškom zdravstvenom stanju, a četvoro je preminulo tokom posljednjih mjeseci usljed stvaranja kamenja u bubregu.
Van Kine, još dva djeteta su oboljela u Hongkongu od zaraženog mlijeka.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši