BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da mala i srednja preduzeća u Srbiji imaju lošiju finansijsku poziciju od velikih kompanija, iako u njima radi dvije trećine zaposlenih u zemlji.
Otvarajući dvodnevni “Drugi dunavski finansijski dijalog”, Tabaković je rekla da se mala i srednja preduzeća kod domaćih banaka zadužuju po cijeni kapitala koja je za četiri odsto viša nego što je to slučaj sa velikim preduzećima.
Preko 80 odsto kredita odobrenih malim i srednjim preduzećima u Srbiji, praćeno je zahtjevom za obezbjeđenje kolaterala (garancije za zajam), navela je Tabakovićeva i dodala da je kod malih i srednjih preduzeća istovremeno zabilježen značajniji rast problematičnih zajmova.
Tabakovićeva je napomenula da se mala i srednja preduzeća najbrže prilagođavaju promjenama na tržištu, iako je tretman prema njima u Srbiji neodgovarajući.
Prema njenoj ocjeni, mala i srednja preduzeća predstavljaju snažan integrativni faktor, zato što su upućena na saradnju sa preduzećima u drugim zemljama.
Tabaković je rekla da dvodnevni skup u Beogradu treba da ohrabri zajedničke programe, doprinese boljitku i da pomogne većem regionalnom povezivanju.
Zemlje članice Dunavske inicijative imaju veliki potencijal za regionalno povezivanje i zajednički razvoj, istakla je Tabaković.
Prema njenim riječima, EU je prepoznala značaj povezivanja 14 zemalja podunavskog regiona, kako članica Unije, tako i onih koje su u procesu pridruživanja.
Zahvaljujući Dunavskoj strategiji nismo samo nijemi posmatrači, jer tako 14 zemalja članica mogu da konkurišu kod EU za sredstva za zajedničke projekte, kazala je ona.
“Drugi dunavski finansijski dijalog”, kroz strategiju EU za Dunavski region, okuplja međunarodne eksperte iz 14 zemalja, kako bi razgovarali o mogućnostima finansiranja razvoja malih i srednjih preduzeća. Tanjug
Komentariši