Talas poskupljenja na jesen

BEOGRAD, Cijene su, prema statističarima, drugi mjesec zaredom ove godine prikočile, ali svakodnevna poskupljenja u prodavnicama u Srbiji sve to demantuju i pokazuju da građane čeka vrela jesen. Do kraja avgusta i početkom septembra pristizaće novi cjenovnici za pojedine vrste sireva, slatkiša, pašteta, dječjih kašica, deterdženata i omekšivača za veš. I to „teži“ od dva do 12 odsto.

Potrošačke cijene u julu, kako pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, su u minusu i to za 0,5 odsto. Na julsku deflaciju uticali su cjenovnici hrane i bezalkolnih pića, koji su prošlog mjeseca oslabili za 1,7 odsto. Najzaslužnije je svakako povrće, koje je prema statističarima, u julu bilo 18,1 odsto jeftinije nego prethodnog mjeseca, dok je voće na tezgama bilo jeftinije za oko 10 odsto.
Očekivano, jeftinija sezonska ponuda na zelenim pijacama definitivno je jedan od razloga ukupnih potrošačkih cijena – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta potrošača. – Sezona, međutim, nije jedini uzrok pojeftinjenja, jer na niže cijene sve više ima uticaja i slaba prodaja, odnosno sve manja kupovna moć stanovništva. Ali, i takozvana puzajuća poskupljenja koja malo po malo i te kako mogu recimo na mjesečnom nivou da uvećaju cjenovnike.
I dok su pijace kupcima davale koliko-toliko lufta, u prodavnicama ih je opet sačekalo poskupljenje. Tog mjeseca povećane su cijene za dva do tri-četiri odsto za meso, mlijeko, šećer, mineralne vode, sokove, kafu, sir, jaja, slatkiše. U julu je riba poskupjela za 2,8 odsto, a vreli dani nisu otopili ni cijene mesa, koje je za 1,4 odsto skuplje nego u junu, posebno u kategoriji pilećeg mesa. Kafa, čaj, kakao, kao i mineralna voda, bezalkoholna pića poskupjeli su za 1,8 odsto, vino je skuplje 1,7, a šećer za jedan odsto.
Kraj poskupljenjima se, međutim tu ne nazire. I pored toga što su se ovog ljeta proizvođači, dobavljači i prometnici već u dobroj mjeri ispucali sa cijenama, očekuje nas novi talas poskupljenja. Deterdženti za posuđe poskupjeće za tri odsto, omekšivači za veš za pet do devet odsto, deterdžent za veš za devet do 11 odsto. Početkom septembra poskupjeće pojedini sirevi za tri odsto, pa će kilogram kačkavalja umjesto 668 koštati 675 dinara, neke mesne prerađevine do devet odsto, pa će se pileće i jetrene paštete plaćati skuplje za oko tri dinara. Potrošači će i napolitanke i kakao-table pojedinih konditorskih kuća plaćati skuplje za oko 10 odsto, odnosno skuplje za četiri do šest dinara po komadu.
Ako se ovome doda lista proizvoda i usluga, koji su već poskupjeli početkom avgusta, poput mesa, pavlake, kućne hemije, slatkiša i telefonskih usluga za oko 10 odsto, jasno je da će za potrošače jesen biti pakleno vruća.

Pročitaj više:  Izvezena roba u vrijednosti 347.774 KM

Voda, struja, gas
Najveći pad cijena u julu, u odnosu na prethodni mjesec, pored hrane zabilježen je i u zdravstvu za 1,1 odsto. Istovremeno, prošlog mjeseca usluge „transporta“, kao i „obrazovanja“ plaćali smo skuplje za po 0,8 odsto, „restorane i hotele“ za 0,4 odsto, dok je „stanovanje, voda, električna energija, gas“ poskupio za 0,2 odsto.
Sve zavisi od agrara
Narodna banka Srbije procjenjuje da će međugodišnja inflacija i u narednim mjesecima nastaviti da pada. Sve će međutim, diktirati rezultati poljoprivredne sezone i kretanja cijena hrane. U NBS smatraju da će brzina pada zavisiti i od rezultata fiskalne politike i rizika u pojedinim razvijenim zemljama i valutnim zonama. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts