Todović: Ne mijenjati dogovor sa MMF

BEOGRAD, Vjerujem da će raniji dogovor sa MMF-om o predloženim izmjenama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju ostati nepromjenjen, kaže Radina Todović.

Todović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, navodi da “vjeruje da će ostati onako kako je dogovoreno sa predstavnicima MMF-a jer smo mi treću tranšu kredita dobili zahvaljujući predloženim izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju”.

Zahtjevi sindikata su bili, između ostalog, da se uvede zaštitni mehanizam po kome penzije neće padati ispod 60 odsto prosječne zarade, kao i da se ne povećava starosna granica za odlazak žena u penziju.

“Mislim da se u ovom zakonu, osim garancije da najniža penzije ne može da padne ispod 27 odsto od prosječne zarade, što je već dogovoreno, apsolutno ništa neće promjeniti”, naglasila je Todović.

Na pitanje da li smatra da je MMF već učinio dodatne ustupke i da je predložena penziona reforma jedna od najblažih u Evropi, Todović je odgovorila potvrdno. “To je najblaža izmjena i dopuna Zakona o PIO, kada se uporedimo sa regionom i drugim evropskim zemljama”, istakla je Todović.

Prije nego što je usvojen Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o PIO na vladi i prosljeđen skupštini, MMF je već pristao da se kod postepenog povećanja starosne granice za žene, sa 53 na 58 godina, ne uvedu penali za svaku godinu ranijeg odlaska u penziju, kao što je to predlagala ta međunarodna finansijska institucija, precizirala je Todović.

Prema njenim riječima, MMF je predlagao da se penzija smanji za svaku godinu ranijeg odlaska u penziju, da to nije uvedeno, a nisu smanjena ni već stečena prava ostalih penzionera, iako je to urađeno u nekim susjednim državama.

Kada je riječ o zahtjevu sindikata da penzije i nakon 2012. godine ne padaju ispod 60 odsto prosječne zarade u Srbiji, Todović je istakla da će to buduće kretanje penzija zavisiti prije svega od privrednog rasta zemlje.

Pročitaj više:  Radnik spriječio pljačku banke

“To će sve zavisiti od ekonomskog rasta bruto domaćeg proizvoda. Ako BDP raste, normalno je da će rasti i penzije i plate”, precizirala je Todović.

Ona je dodala i da će se nakon 2013. godine svakako ponovo raditi analize i da vlada ni tada, kao ni sad, neće dozvoliti da bude ugrožen materijalni i socijalni položaj penzionera.

“I tada će država preduzeti odgovarajuće mjere da zaštiti standard penzionera jer država je garant za isplatu penzija. To je obavezno državno osiguranje. Tako da je strah sindikata za standard penzionera neodrživ. Oni moraju da se bore za plate radnika, a za penzije treba da se brine država”, naglasila je ona.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts