SARAJEVO, Komisija za koncesije BiH koja je formirana krajem 2002. godine, od tada do današnjeg dana nije uradila ništa, ali je iz budžeta uspjela da potroši milione maraka uglavnom na plate zaposlenih, putovanja, zakup prostora i naknade.
Sjedište Komisije nalazi se u Banjaluci u objektu “Vidović”, a poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Dušanka Majkić tvrdi da je riječ o prvoklasnom i najreprezentativnijem prostoru u mermeru za koji se godinama plaća zakup, a da 14 zaposlenih niti dolaze na posao, niti bilo šta rade.
– Prema posljednjem validnom revizorskom izvještaju, za 2009. godinu, ta institucija nije radila ništa osim što je trošila budžetska sredstva. Nije izdala nijednu koncesiju, ima 14 zaposlenih, a sistematizacijom je predvidjela čak 17 radnika. Zahtijevali su da im budžet bude 1.500.000 maraka, ali im je odobreno 1.221.000 maraka. Na kraju sačinjavanja revizorskog izvještaja, Komisija čak nije sačinila ni izvještaj o svom radu za 2009. godinu iako je bila dužna da to učini najkasnije do 31. maja svake godine za prethodnu godinu – kazala je Majkićeva “Glasu Srpske”.
Za prvih devet mjeseci prošle godine Komisija za koncesije BiH je od 1.205.000 odobrenog budžeta na plate zaposlenih potrošila više od 483.500 maraka, na naknade gotovo 83.000, na putne troškove više od 15.000, na telefone 14.472 marke, na komunalije gotovo osam hiljada KM. Na prevoz i gorivo otišlo je gotovo 11.000, a na zakup prostora skoro 82.000 maraka. Ugovorene usluge za devet mjeseci plaćene su više od 22.000 maraka.
Majkićeva je istakla da je Komisija za koncesije BiH očigledan primjer “izmišljenih institucija koje troše enormna budžetska sredstva, a ne rade ništa.”
– Pretprošle godine je više od milion maraka bačeno na nečiji nerad, dok sa druge strane u drugim institucijama radnici ostaju bez posla – konstatuje Majkićeva i dodaje da se Komisija za koncesije sastoji od sedam članova i da je čine po tri člana iz entiteta i jedan iz Brčko distrikta.
– Sedam ljudi godinama ne radi ništa, ali će naplatiti i potrošiti milione maraka. Nijedanput, kada sam otišla u njihove kancelarije nisam zatekla nikoga na poslu. Mislim da uopšte i ne dolaze tamo. Izolovani su u prostoru u kojem ne postoji nijedna institucija, redovno plaćaju zakup jer je riječ o prostoru koji je atraktivan, ali ne dolaze na posao jer naprosto nemaju šta da rade – zaključuje Majkićeva.
Dodaje da upućeni tvrde da nema zemlje koju zaposleni u toj instituciji nisu posjetili, ali da vjerovatno ne putuju svi nego samo rukovodioci.
– Dok mnoge zemlje zbog krize zatvaraju ambasade po svijetu i smišljaju različite načine da dođu do smanjenja troškova, mi novac bacamo – istakla je Majkićeva i dodala da će biti zanimljivo sačekati revizorski izvještaj Komisije za prošlu godinu, izvještaj o radu i izvještaj o izvršenju budžeta.
“Glas Srpske” pokušao je u nekoliko navrata da kontaktira sa odgovornim u ovoj instituciji i dobije odgovore od njih, ali se na telefon u njihovom sjedištu niko ne javlja, izuzev osobe na centrali.
Revizor
U revizorskom izvještaju za 2009. godinu navodi se da zbog činjenice da nije sačinjen izvještaj o poslovanju Komisije za 2009. godinu, revizori smatraju da je potrebno ukazati na određeno stanje u oblasti koncesija i posjetiti na činjenicu da na nivou BiH nije izdata nijedna koncesija.
– Komisija treba da ima proaktivan odnos prema zadacima zbog kojih je i osnovana – upozoravaju revizori.
Dodaju da je kada je riječ o javnim nabavkama ove institucije, 40 odsto od ukupnog iznosa koji se odnosi na javne nabavke realizovano putem direktnog sporazuma, iako je Zakonom o javnim nabavkama jasno rečeno da ukupna godišnja vrijednost kupovine putem direktnog sporazuma ne može preći deset odsto ukupnog godišnjeg budžeta predviđenog za nabavke.
Dodaje se da je na plate zaposlenih 2009. godine otišlo 635.640 maraka, za naknade 110.114, a na putne troškove 30.266 maraka. Glas Srpske
Komentariši