SARAJEVO, Tri turske finansijske institucije ući će u vlasništvo Sarajevske berze, saopštila je u ponedjeljak Berza.
Istanbulska berza, Takasbank, koja za Istanbulsku berzu obavlja poslove poravnanja, i Centralni registar Turske steći će po pet odsto akcija Sarajevske berze.
Pismo namjere, kojim su iskazale interes za sticanje vlasništva u Sarajevskoj berzi, ove institucije uputile su prošle sedmice.
Nadzorni odbor Sarajevske berze je na sjednici 25. februara podržao ulazak u vlasništvo turskih finansijskih institucija putem emisije novih akcija zatvorenom prodajom, te naložio Upravi Berze da pokrene proceduru dokapitalizacije.
Istaknuto je da bi uspješnim okončanjem dokapitalizacije Berza, ne samo priskrbila dodatni kapital za dalji razvoj već i mogla računati na druge koristi u vidu većeg prisustva inostranih investitora, transfera znanja i povećanja kapaciteta berze.
Prema nezvaničnim informacijama, turski investitori će platiti više od 400.000 KM za ulazak u vlasništvo Sarajevske berze, a akcije će kupiti po tržišnoj, a ne po nominalnoj cijeni.
Ulazak u vlasništvo Sarajevske berze omogućen je novim zakonom o tržištu vrijednosnih papira FBiH, kojim se dozvoljava drugim berzama, društvima za upravljanje fondovima, osiguravajućim i reosiguravajućim društvima da grupno mogu steći većinsko vlasništvo od 51 odsto Sarajevske berze, ali pojedinačno ne više od pet odsto.
Ahmed Hodžić, direktor brokerske kuće FIMA, kaže da će ulaskom turskih institucija, SASE dobiti jake partnere sa kojima može doći do povezivanja, razmjene iskustava, transfera znanja, obuke kadrova, a u perspektivi moguća je saradnja na promovisanju bh. tržišta kapitala u Turskoj, kao i na kreiranju zajedničkih berzanskih platformi.
“Dobijamo kanal koji može biti na obostranu korist, ali mi imamo i priliku da više profitiramo, ako to budemo znali iskoristiti”, kaže Hodžić i dodaje da ništa neće doći preko noći već će za razvijanje saradnje trebati vremena.
Adnan Bunjo, direktor brokerske kuće “AW Broker”, takođe smatra pozitivnim mogući ulazak turskih institucija u vlasništvo SASE.
“Istanbulska berza je velika, sa dnevnim prometom koji se mjeri milijardama i njen ulazak u vlasništvo SASE je afirmativan zbog investitora koje bismo mogli privući u BiH”, kaže Bunjo.
Da bi turski investitori stekli vlasništvo u SASE, biće potrebno provesti niz procedura, od izmjena Statuta berze, preko odluka koje treba da donesu Skupština akcionara i druga tijela Berze.
Sadašnji vlasnici SASE su brokerske kuće koje imaju ravnomjerne udjele od po 5,3 odsto, dok šest odsto vlastitih akcija ima Sarajevska berza, koja će ih silom zakona morati prodati.
U brokerskim krugovima se vjeruje da će sadašnji akcionari SASE podržati ulazak turskih institucija u vlasništvo SASE. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši