Turisti manje trošili

BUDVA, Ljetna turistička sezona je završena. Zavjesu na još jedno ljeto spustilo je nevrijeme koje je donijelo kišu i hladnije dane, što je učinilo da se broj gostiju, naročito onih koji su se odlučili za odmor u privatnim kućama, smanji.
U hotelima, posebno onima na Budvanskoj rivijeri, još je prilično turista. I biće ih, sudeći prema najavama, i u oktobru.
Mada još nisu svedeni bilansi jer je postsezona u toku,hotelijeri, ugostitelji i vlasnici privatnih soba sa južnog Jadrana su jedinstveni u ocjeni da je turističko ljeto 2011. trajalo duže nego godinu dana prije.
Predsezona je počela ozbiljnije u maju, bilo je gostiju i tokom juna. A onda veoma slab jul, naročito za kućevlasnike čije su sobe i apartmani bili poluprazni sve do kraja prvog mjeseca glavne turističke sezone.
Zašto je bilo tako, odgovor tek treba da daju svi koji se na ovom području bave turizmom i ugostiteljstvom.
Avgust je konačno donio prave ljetne gužve. Tokom cijelog mjeseca tražio se krevet više kako na najposjećenijoj Budvanskoj rivijeri, tako i u Sutomoru i Ulcinju i duž Boke Kotorske. Bio je to mjesec turista s prostora eks Jugoslavije. Najviše je, dakako, turista stizalo iz Srbije.
Što se tiče stranaca prednjačili su Rusi, a prvi put ovoga ljeta na južnom moru su se odmarali u većem broju Poljaci, Česi, Rumuni. U hotelima, naročito onima boljima, bilo je gostiju iz Francuske, Njemačke, skandinavskih zemalja. I Italije u kojoj u vrijeme „feragoste“ već po tradiciji dobar dio turista kreće ka Crnoj Gori.
– Izvjesno je da je ova sezona duža nego one ranije, što je dobar znak – kaže Žarko Radulović, predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja. – To znači da je naša ponuda bolja. Moj je utisak da i vanpansionski promet nije bio tako loš, kako se često čuje. Jednostavno i u Turskoj, Grčkoj i drugim konkurentnim zemljama gosti su ljetos malo trošili. Ekonomska kriza je, bez sumnje, glavni razlog za to.
I dok je izvjesno da će po broju posjetilaca i ostvarenih noćenja ljetošnja sezona nadmašiti prošlogodišnju, još se ne zna kakvi će biti finansijski efekti. Ministar turizma Predrag Sekulić je u više navrata istakao da bi turistički promet mogao da iznosi više od 600 miliona evra, što je nešto više nego lani. No, hoće li tako i biti znaće se tek krajem godine.
I ovo ljeto je pokazalo da Crnogorskom primorju nedostaju hoteli sa pet zvjezdica, poput bečićkog „Splendida“, recimo. Jer, nije malo gostiju sa dubljim džepovima koji traže upravo takve hotele. U tome se slažu gradonačelnici Tivta i Herceg Novog Dragan Kankaraš i Dejan Mandić, ali i odgovorni iz ostalih opština juga Crne Gore.
S druge strane u takozvanom komplementarnom smještaju, gdje je ponuda šarolika, ima čak blizu 400.000 kreveta. Odnos između hotelskih i ležaja u privatnim kućama je ogroman, na štetu hotelijera.
Plažni mobilijar, koji su gosti na većem dijelu plaža naprosto morali da iznajmljuju bio je preskup, takođe i parking prostori, gdje je „noćenje“ automobila koštalo ponekad i više nego krevet za njegovog vlasnika.
Bilo je previše i buke, na šta su se konstantno žalili gosti u svim periodima sezone. Bučna muzika je duž cijele obale remetila san turista, uprkos obećanjima domaćina da će ona biti ograničena.
Pripreme za naredno ljeto, koje su već počele, svakako će biti sprovođene i na bazi propusta na koje su ukazali gosti tokom sezone, a sada to čine i oni koji su pružali usluge.
Rekord
Među najzadovoljnije hotelijere spada HTP „Ulcinjska rivijera“. Po riječima njenog portparola Ane Živanović i kada je u pitanju broj noćenja i kada se radi o finansijskim efektima ovo ljeto je prilično nadmašilo sezonu 2010. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts