BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić rekao je danas da će u narednoj godini iz Budžeta RS biti potrebno izdvojiti 30 do 40 odsto više sredstava za vodoprivredu, kako bi se ova oblast dodatno unaprijedila.
Bratić je nakon sjednice Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Narodne skupštine RS, rekao novinarima da je, osim zahtjeva za izdvajanje dodatnih sredstva za vodoprivredu, poslanicima Narodne skupštine neophodno dostaviti i analizu dosadašnjih rezultata iz ove oblasti.
“Zakonom o vodama RS i okvirnim Planom razvoja vodoprivrede formalno-pravno su se stvorili uslovi da se djeluje u skladu sa savremenim standardima u ovoj oblasti”, rekao je Bratić i naglasio da je dodatni novac neophodan za tekuće održavanje postojećih objekata koji su u nadležnosti RS, kao i za ispunjavanje obaveza prema međunarodnim organizacijama, među kojima je izrada plana upravljanja Dunavom, odnosno Savom kao cjelovitim slivom.
On je dodao da je, u zavisnosti od sredstava koja će biti izdvojena, potrebno raditi i na izgradnji sistema osmatranja, odnosno izgradnje hidroloških i meteoroloških stanica, te uspostavljanju mreže upravljanja tim sistemom.
“Moramo da ulažemo u investiciono održavanje objekata, odnosno izgradnju sistema odbrane od poplava, obodnih kanala, kao i sistema navodnjavanja i sistema unutrašnje odvodnje”, rekao je Bratić.
On je dodao su sredstva koja su do sada bila izdvajana za vodoprivredu, nedovoljna te da “s tim novcem nema nikakvog razvoja”.
Bratić je naglasio da je potrebno krenuti u realizaciju okvirnog plana razvoja sektora voda, te podsjetio da je u toku izrada studija navodnjavanja.
Predsjednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Narodne skupštine RS Gordana Đurić istakla je da je cilj današnje sjednice o temi “Zaštita i održivo korištenje vodenih resursa”, da se napravi dobra analiza i dobre preporuke u vidu zaključaka, kako bi se stanje u ovoj oblasti popravilo.
Ona je podsjetila da je ovaj odbor do sada održao dvije tematske sjednice, o strategiji razvoja poljoprivrede i o stanju u šumarstvu, te da su nakon njih napravljeni pozitivni pomaci u tim oblastima.
Đurićeva je dodala da postoje nagomilani problemi u vodoprivredi, ali da je bez dubljih analiza i strateških dokumenata nemoguće napraviti valjan korak ka unapređenju ove oblasti.
Komentariši