BANJALUKA, Šef Kluba poslanika Demokratskog narodnog saveza (DNS) u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragutin Rodić očekuje da će u 2010. godini biti realizovane mjere ekonomske politike radi otvaranja javnih investicija i radova i omogućeni veći budžetski prihodi, a time i bolji standard budžetskih korisnika.
“Neophodno je realizovati i mjere za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize i tako stvoriti pretpostavke za samoodrživost institucija Republike Srpske. Što se tiče politike, očekujemo godinu u kojoj ćemo težiti rješenju prilika u BiH, a ne dodatnoj komplikaciji, što će u izbornoj godini biti teško, ali ne i neizvodljivo” – rekao je Rodić.
On je ocijenio da je politička i ekonomska situacija u Srpskoj i BiH bila vrlo složena, te da je u političkom smislu bio čitav niz izazova u vezi sa definisanjem statusa Republike Srpske unutar BiH, s jedne strane, i definisanje politike BiH prema EU i sjevernoatlantskim integracijama, s druge strane.
“Krucijalno pitanje koje se nalazilo pred političarima jeste koncept uređenja BiH. Politička borba ima dvije dimenzije i dva pogleda: Republika Srpska se zalaže za primjenu Dejtonskog sporazuma kao osnove za unutrašnje uređenje BiH i sva eventualna rješenja vidi kao rezultat dogovora domaćih političara, dok se Federacija BiH zalaže za koncept građanske države i taj koncept želi da ostvari putem međunarodnih institucija” – naveo je Rodić i dodao:
“Kao rezultat ovih pogleda bio je čitav niz pitanja koja su razmatrana u Narodnoj skupštini Srpske (eventualne ustavne promjene, prenos ovlašćenja…), te butmirski proces kao pokušaj EU i SAD da uz dogovor domaćih lidera izvrše izmjene Aneksa četiri Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava BiH. Odgovor na sva ova pitanja nismo dobili ni prethodnih godina, pa tako ni u 2009. godini”.
Rodić smatra da se dodatno komplikuje politička situacija kao rezultat predstojećih izbora, tako da su političke stranke već ušle u političku borbu, što samo po sebi dovodi do stalnih tenzija i različitih pogleda na događaje.
“Uz sve probleme sa kojima se susreće privreda je dodatno opterećena stranim tržištem i nekonkurentnim domaćim proizvodima. Na makro planu očuvani su elementi ekonomske politike, ali je istovremeno došlo do određenih debalansa u broju zaposlenih, broju penzionera i smanjenju budžetskih prihoda. Sve to posredno utiče na standard stanovništva Srpske i na situaciju u njoj” – pojašnjava Rodić i dodaje:
“U 2010. godinu ulazimo sa posljedicama svjetske ekonomske krize, pripremama za opšte izbore i za ispunjavanje uslova za ukidanje viza.
DNS očekuje dalji rast broja glasača i povećanje broja poslanika u parlamentima Srpske i BiH. “Očekivanja su utemeljena na rezultatima iz 2008. godine, kada smo dobili oko 42 000 glasova koji nam omogućavaju, ukoliko ih ponovimo, a nadamo se i uvećamo, osam poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Tada bismo mogli bitnije da utičemo na kreiranje i političke i ekonomske situacije u Srpskoj i BiH, a samim tim i realizaciju naših programskih ciljeva i kada je riječ o politici i ekonomiji, a to znači vođenje insitucionalne politike” – rekao je Rodić.
On smatra da je najvažniji događaj na regionalnom planu ukidanje viza građanima Srbije, što je uvod i za ukidanje viza građanima BiH.
“Na taj način stiču se pretpostavke i mogućnosti da nas bolje upozna svijet sa svim našim kvalitetima, istorijskim, tradicionalnim, obrazovnim, kulturnim, i da se godinama stvarana slika o Srbima argumentovano pobije i pokaže da nismo građani drugog reda. Bez ovih barijera građani Srbije, a nadam se uskoro i mi, imaćemo mogućnost upoznavanja sa građanima Evrope, a samim tim učiće i oni i mi” – zaključio je Rodić. srna
Komentariši