U PKB planiraju da premaše plan stočne proizvodnje

sBEOGRAD, Ovogodišnji plan proizvodnje u stočarstvu na nivou Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) je vrlo ambiciozan i za pet odsto je viši od najboljih do sada postignutih rezultata na godišnjem nivou.

U PKB ističu da su pripremljena stočna hraniva dobrog kvaliteta, što ide u prilog tome da će proizvodni plan do kraja godine biti ispunjen ili čak premašen.

U toku maja prosječna proizvodnja po grlu na godišnjem nivou iznosila je 7.848 litara mlijeka, dok ukupna proizvodnja za prvih pet mjeseci ove godine iznosi 8.135 litara mlijeka.

Od januara do maja ukupno je proizvedeno 28.109.989 litara mlijeka. Mljekarama je predato 26.649.301 litar ili dnevno 176.484 litra.

“U toku prvih pet mjeseci taj plan je ispunjen u proizvodnji mlijeka, dok su ostali parametri stočarske proizvodnje na nivou planskih ili iznad njih”, kazao je Nikola Lazić, zamjenik direktora za proizvodnju PKB.

Prema njegovim riječima, slijede najteži mjeseci za stočarsku proizvodnju, jer visoke temperature nikako ne prijaju stoci.

“Razlika u godišnjoj dinamici telenja ove godine je izraženija nego prethodnih godina. Poređenja radi, u prethodna tri mjeseca teljeno je 930 krava, a u naredna tri mjeseca očekuje se telenje 1.996 krava”, ukazao je Lazić.

Takođe, u naredna tri mjeseca teliće se 300 junica više nego u prethodna tri mjeseca, a sve ovo od stočara zahtjeva veći napor i obavezuje ih na ozbiljniji pristup radu, jer naredni period predstavlja period borbe za laktaciju kod krava, dodao je on.

Tretmanu “zasušenih” krava i visokosteonih junica treba posvetiti više pažnje, a mora se voditi računa o “socijalnom redu”, odnosno krave i visokosteone junice moraju biti grupisane u kategorije u periodu između 60 i 20 dana prije telenja, precizirao je taj stručnjak, a objavljeno je u listu “Poljoindustrija”, koji izdaje PKB.

Pročitaj više:  Izmijeniti zakone za efikasnije poslovanje stranih investitora

Lazić je naveo da bi se stočnim grlima u tako formiranim grupama posmatrala, ocijenjivala, i po potrebi korigovala kondicija. Takođe je neophodno dvadesetak dana pred telenje neophodno obezbijediti kvalitetan obrok.

“Ako sve pomenuto uradimo na najbolji način, obezbijedićemo dobru proizvodnju za narednu godinu, odnosno laktacioni period”, zaključio je Lazić. Tanjug

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts