BRATISLAVA, U kovnici novca u slovačkom mjestu Kremnica svečano je juče počelo kovanje novčića evra, koji će od 1. januara 2009. godine biti zvanično sredstvo plaćanja u Slovačkoj.
Do sredine decembra, kako prenose slovački mediji, biće proizvedeno pola milijarde novčića evra raznih denominacija, u ukupnoj vrijednosti 167 miliona evra i ukupne težine 2.405,64 tona.
U proizvodnoj hali je ukupno osam mašina, za svaku nominalnu vrijednost po jedna.
Jedna presa uspijeva da izradi 750 novčića u minutu, a mjesečni kapacitet je 150 miliona kovanica. U istoj prostoriji se novčići pakuju i na paletama odvoze u podzemnu prostoriju, odakle će kasnije biti prosljeđeni bankama.
Prednja strana svih novčića je zajednička za sve zemlje evrozone i predstavlja mapu Evropske unije. Zadnja strana je predviđena za nacionalne motive, koje svaka zemlje bira sama.
Motive slovačkih novčića evra izabrali su građani Slovačke u javnoj anketi u novembru 2005. godine.
Novčići od jednog i dva evra imaće slovački dvostruki krst, na novčićima od 10, 20 i 50 centi biće Bratislavska tvrđava, a na najmanjim od jednog, dva i pet centi vrh Krivanj na Tatrama.
Aktuelana nacionalna valuta, slovačka kruna, će se postepeno povlačiti. Iz opticaja će biti vraćeno 148 miliona komada novčanica i 453 miliona metalnih novčića. Banke će besplatno menjati sitne krune šest mjeseci od uvođenja evra, a papirne novčanice još godinu dana.
Prvih 16 dana 2009. godine građani Slovačke će moći da plaćaju u obje valute, ali će kusur dobijati isključivo u evrima.
Kovnica će se takođe pobrinuti za likvidaciju metalnih novčića krune. Najprije će ih mehanički obezvrijediti, a zatim će metal prodati kao sekundarnu sirovinu.
Kovnica novca u Kremnici osnovana je 1328. godine i jedno je od najstarijih preduzeća na svijetu u kome se proizvodnja odvija neprekidno. Kremnički dukati su se tokom 14. i 15. vjeka odlikovali visokim i postojanim udjelom zlata i smatrani su najčvršćom srednjoevropskom valutom. Ukupno ih je na tom mjestu izrađeno 21,5 miliona komada, a njihova ukupna vrijednost bi, pri današnjim cijenama zlata, iznosila milijardu dolara.
Kremnička kovnica izrađuje novčiće i za zemlje koje nemaju sopstvene kovnice novca. U poslednje vrijeme realizovane su narudžbine za Paragvaj, Urugvaj, Kostariku, Bangladeš, a konkurisaće se i za izradu novčića za Sloveniju.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši