LJUBLJANA, Slovenci danas treba da odluče na referendumu da li prihvataju postepeno povećanje starosne granice za odlazak u penziju, što se vidi kao suštinski važno pitanje za dugoročnu budžetsku stabilnost.
Prema istraživanjima javnog mnjenja glasači če odbaciti promjene, a što je ishod za koji analitičari kažu da će dovesti do pada kreditnog rejtinga Slovenija i vjerovatno do prijevremenih izbora ili bar izmjenama u vladi lijevog centra.
“Znam da postoji veoma mala šansa da glasači podrže ovu reformu na referendumu”, rekao je premijer Borut Pahor.
On je pozvao Slovence da mu vjeruju da je penziona reforma dobra za sve građane. “Reforma neće riješiti sve naše probleme, ali će moguće odbacivanje povećati naše probleme”, rekao je on.
Zakon o penzionom osiguranju, koji je usvojenu parlamentu u decembru, predviđa postepeno povećanje praga odlaska u penziju na 65 godina, sa sadašnjih minimalnih 57 godina za žene i 58 za žene. Radnički sindikati zahtjevali su referendum tvrdeći da je riječ o prevelikoj razlici.
EU i Međunarodni monetarni fond /MMF/ apeluju na Sloveniju da poveća prag odlaska u penziju kako bi rasteretila budžet od populacije koja rapidno stari.
“Ukoliko se ne usvoji prenziona reforma velika je vjerovatnoća da će opasti kreditni rejting Slovenija”, rekao je ministar rada Ivan Svetlik početkom sedmice. Slovenija ima kreditni rejting AA od agencije SiP i Fič i Aa2 od agencije Mudi.
Pahor je najavio da će, ako reforma bude odbijena, vlada uvesti mjere štednje kao što je smanjenje plata radnika u javnom sektoru, a nije odbacio mogućnost prijevremenih izbora.
“Učiniću sve da smanjim štetne posljedice mogućeg odbacivanja penzione reforme ali ako ja vidim da to ne mogu da učinim nije u mom interesu d ostanem na vlasti po svaku cijenu”, rekao je Pahor u četvrtak.
Vlada je izgubila većinu u parlamentu početkom maja kada je mlađi koalicioni parnter Desus napustio koaliciju zbog unutrašnjih sporova, uključujući pitanja povećanja penzija.
Slovenija je bila zemlja sa najvećim ekonomskim rastom među članicama evrozone, ali je teško pogođena ekonomskom krizom i očekuje povećanje stope nezaposlenosti, koja sada iznosi 12,2 odsto, i tokom 2012. Godine.
Prema rezultatima anketa očekuje se da će glasači odbaciti i druga dva zakona, a to su zakon o suzbijanju rada na crno i o arhivskoj građi.,
U slučaju zakona o arhivskoj građi referendumsko pitanje je da li treba zatvoriti tajne za javnost neke arhive iz vremena komunista.
Komentariši