KIJEV, Ukrajina je poslije petnaest godina dugih pregovora juče postala punopravni član Svjetske trgovinske organizacije (STO).Prijavu za pristupanje sistemu GAT/STO zvanični Kijev je predao 1993. godine, od kada je vodio bilateralne pregovore s oko 50 zemalja. Zaključni protokol o učlanjenju Ukrajine u STO potpisan je u Ženevi 5. februara ove godine, prenosi ruska agencija Itar Tas.
Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko je prije mjesec dana potpisao zakon o ratifikaciji protokola za pristupanje Ukrajine u STO, koji je prethodno usvojio parlament.
Brojni ukrajinski eksperti u isto vrijeme smatraju da privreda zemlje nije spremna za otvorenu konkurenciju. Predstavnici Partije regiona su izjavili da neće podržati pet vladinih zakona kojim se uređuju obaveze prema ovoj organizaciji, bez prethodnog uvođenja mjera za prilagođavanje agroindustrijskog kompleksa uslovima STO.
Prema podacima ove partije, ukrajinski agrarni sektor je za četiri ovogodišnja mjeseca ubilježio praktično nulti rast produkcije. U tom periodu su za 43,5 odsto poskupile sve sirovine koje koristi ukrajinski agroindustrijski kompleks, uz opadanje ukrajinskig suficita u trgovini ovim proizvodima.
Prema pravilima STO lokalni poljoprivredni proizvođači se izjednačuju sa stranim izvoznicima hrane, koji sada plaćaju 20 odsto poreza na dodatu vrijednost, dok su ukrajinski od ovih nameta do sada bili oslobođeni.
Pojedini bankari su sa svoje strane već izjavili da će nacionalne banke otkupiti stranci, ukazujući posebno na problem nepripremljenosti kadrova za rad u novim uslovima.
Rusija u isto vrijeme očekuje poplavu ukrajinske robe, posebno jeftinih alkoholnih pića.
Prema propisima STO, Ukrajina je ili ukinula uvozne carine ili ih svela praktično na nulu, tako da će na njeno tržište pristići kvalitetni proizvodi iz inostranstva, dok će domaće (ukrajinske) lošijeg kvaliteta usmjeriti u Rusiju, s kojom ima sporazum o slobodnoj trgovini.
Sem toga, Rusija će ponovo morati da se dogovara s Ukrajinom, ovog puta o pristupanju u STO, što je i dalje aktuelno pitanje za Moskvu.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši