Ulagači na svjetskim berzama uznemireni padom cijena sirovina

NJUJORK, Zbog oštrog pada cijena nafte i sirovina, pod najvećim su pritiskom prošle sedmice bile akcije u energetskom i rudarskom sektoru. Nakon dvije sedmice, protekle sedmice akcije na svjetskim berzama oslabile, jer su ulagače uznemirili oštar pad cijena sirovina i makroekonomski podaci koji ukazuju na usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda.

Na Wall Streetu je Dow Jones Industrial Average u sedmici oslabio 1,3 odsto, na 12.638 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 1,7 odsto, na 1.340 bodova, a Nasdaq Composite 1,6 odsto, na 2.827 bodova. Terminska cijena nafte na berzi u New Yorku potonula je u četvrtak oko 10 odsto, što je jedan od njezinih najvećih dnevnih padova u istoriji.

Pritom je, po prvi put od polovice marta, zaronila ispod nivoa od 100 dolara po barelu. Bila je to posljedica podataka koji ukazuju na usporavanje rasta američke i njemačke privrede, snažnog rasta kursa dolara i automatskog aktiviranja naloga za prodaju nafte u slučaju pada njezine cijene ispod ključnih nivoa.

Strahovanja da će slabljenje najvećih svjetskih privreda izazvati pad potražnje izazvala su i oštar pad cijena drugih sirovina, od srebra i zlata, do prirodnog plina.

CRB indeks, koji prati cijene sirovina u svijetu, potonuo je prošle sedmice oko osam odsto, što je njegov najveći sedmični pad od jula 2008. godine.

“Ovo možda znači da je puknuo balon napuhanih cijena sirovina”, kaže Hugh Johnson, direktor u kompaniji Hugh Johnson Advisors. Cijene sirovina posljednjih su mjeseci dosezale najviše nivoe u više godina jer su ulagači očekivali da će rast najvećih svjetskih prireda poticati potražnju za sirovinama. Mnogi analitičari upozoravali su, da su cijene sirovina previsoke, s obzirom na spori oporavak privrede.

Pročitaj više:  Japan odobrio dodatni budžet za obnovu

Zbog oštrog pada cijena nafte i sirovina, pod najvećim su pritiskom prošle sedmice  bile akcije u energetskom i rudarskom sektoru. Među rijetkim dobitnicima bio je, vazdušni sektor jer pad cijena goriva pozitivno utiče na poslovanje tih kompanija. Ipak, četverodnevni pad cijena akcija zaustavljen je u petak, jer su ulagače ohrabrili podaci da je u aprilu u SAD-u broj zaposlenih porastao za 244.000, što je znatno više od očekivanja i treći mjesec zaredom kako se otvara više od 200.000 novih radnih mjesta.

Kako je pritom u privatnom sektoru otvoreno 268.000 novih radnih mjesta, najviše od februaru 2006. godine, što ukazuje na snagu privrede, ulagače nije pokolebao ni rast stope nezaposlenosti s 8,8 na 9 odsto. Dobri podaci s američkog tržišta rada ublažili su strahovanja da bi cijene akcija mogle pasti isto tako oštro kao i cijene sirovina.

Kolika je nesigurnost vladala na Wall Streetu, pokazuje i snažan rast VIX indeks Čikaške berze opcija. Prošle je sedmice taj ‘indeks straha’ skočio 24,7 odsto, što je njegov najveći sedmični skok u godinu dana. To pokazuje da su ulagači spremni plaćati više kako bi zaštitili svoje portfelje od daljnjeg pada cijena akcija.

I na evropskim su berzama cijene akcija protekle sedmice pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 1,54 odsto, na 5.976 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,30 odsto, na 7.492 boda, a pariški CAC 1,17 odsto, na 4.058 bodova. Na Tokijskoj je berzi,  Nikkei indeks prošle sedmice ojačao 0,01 odsto, na 9.859 bodova. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts