ŽENEVA, Zemlje u razvoju i ekonomije u tranziciji su u 2010. prvi put privukle više stranih investicija nego razvijene zemlje, navela je Konferencija Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD) u najnovijem pregledu globalnih investicionih trendova.
Podaci iz tog izvještaja potvrdili su da je ekonomski oporavak u zemljama u razvoju brži nego u bogatim zemljama.
Ukupno gledano, tokovi direktnih stranih investicija su prošle godine stagnirali na blizu 1,12 biliona (hiljada milijardi) dolara, poslije 1,14 biliona dolara u 2009, ali su i dalje bile 25 odsto ispod pretkriznih nivoa iz perioda 2005 – 2007.
UNCTAD je ponovio svoju prognozu da će svjetske direktne strane investicije ove godine porasti na 1,3-1,5 biliona dolara, ali da će veći rast spriječiti neujednačen ekonomski oporavak, investicioni protekcionizam, nestabilnost valuta i zabrinutost zbog suverenih dugova.
Sa druge strane, multinacionalne kompanije u razvijenim zemljama sada posjeduju rekordnih četiri do pet biliona dolara u gotovom, što je jedan od izvora investicija koji će težiti da nađe mjesto plasmana.
Direktne strane investicije obuhvataju dugoročne investicije, kao što su udjeli u stranim kompanijama ili izgradnju pogona kao podružnica, za razliku od nestabilnih finansijskih investicija.
Podaci UNCTAD za 2010. daju mješovitu sliku, budući da je Evropska unija privukla 19,9 odsto manje direktnih stranih investicija nego prethodne godine.
Japan je, takođe, pretrpio smanjenje od čak 83,4 odsto, na dvije milijarde dolara, uglavnom usljed povlačenja stranih kompanija, kao što je smanjenje udjela američkog proizvođača automobila “Ford” u japanskoj “Mazdi”.
Direktne strane investicije u SAD su lani, pak, povećane 43,3 odsto, na 186 milijardi dolara, ali je to i dalje samo nešto više od polovine nivoa iz 2008.
Zemlje u razvoju u Latinskoj Americi, jugoistočnoj i istočnoj Aziji privukle su znatne investicije, pri čemu je Kina prvi put premašila 100 milijardi dolara. Investicije u Hong Kong, za koji UNCTAD prati podatke odvojeno od Kine, su sa 62,6 milijardi dolara skočile na treće mjesto.
Direktne strane investicije u Indiju su, međutim, prošle godine opale 31,5 odsto, a priliv u Afriku je smanjen 14,4 odsto, pri čemu su naročito veliki pad zabilježile Južnoafrička Republika i Nigerija.
UNCTAD je ukazao da je oblik direktnih stranih investicija u 2010. takođe izmijenjen, pri čemu su međugranične integracije i akvizicije povećane 37 odsto, na 341 milijardu dolara. Međunarodne grinfild investicije, daleko najveći oblik investicija, opale su istovremeno i po vrijednosti i po broju.
UNCTAD još nije prikupio podatke o izvorima investicija, ali je, kako je ukazao direktor te organizacije za investicije i preduzetnost Džejms Džan, jasno da zemlje u razvoju igraju sve veću ulogu kao investitori, budući da multinacionalne korporacije u tim zemljama postaju finansijski sve jače.
UNCTAD je počeo objavljivati tromjesečne izvještaje o inostranim ulaganjima u decembru 2009, obuhvativši članice G20 i još 67 zemalja svijeta na koje je otpadalo 90 odsto svjetskih investicionih tokova, prenose agencije.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši