PODGORICA, Rast investicija ubrzava oporavak ekonomija, a poseban naglasak trebalo bi staviti na ulaganja u obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost i održivi razvoj, ocijenio je crnogorski ministar ekonomije Branko Vujović na sastanku zemalja Centralnoevropske inicijative (CEI) održanom danas u Podgorici.
“Svjesni smo značaja koji investicije imaju za ekonomski rast i privredu zemlje, u vrijeme kada ekonomije zemalja počinju da se oporavljaju nakon globalne krize”, rekao je Vujović na sastanku posvećenom promociji investicije koji je organizovan u okviru programa aktivnosti predsjedavanja Crne Gore CEI-em.
On je dodao da je pozitivan efekat investicija naročito vidljiv u oblasti povećanja zaposlenosti, standarda, priliva u budžetu, jačanja konkurencije, kao i transfera tehnologija. Vujović smatra da se prednosti stranih direktnih investicija jedino mogu održati stalnim reformama i trajnim poboljšanjem poslovne i investicione klime, ekonomskom i političkom saradnjom u okviru regija, kao što je primjer zemalja CEI regiona.
Cilj je, prema njegovim riječima, da se značajno poveća udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji, ali i osnaži energetska efikasnost, dok bi primjena tehnologija baziranih na tim izvorima mogla doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta, tehnološkom transferu, decentralizaciji, sigurnosti snabdijevanja energijom, kao i lokalnom i regionalnom razvoju.
“Na taj način zemlje će ostvariti značajnu finansijsku korist i u velikoj mjeri doprinijeti očuvanju prirode i ispunjenju ciljeva postavljenih Kjoto protokolom”, rekao je Vujović.
Alternativni sekretar CEI-a Đorđo Roso Ćikonja smatra da sastanci članica ove asocijacije mogu doprinijeti definisanju konkretnih mogućnosti za investicije i instrumente za njihovu realizaciju.
“Akcenat je na regionalnoj saradnji, posebno u sektoru obnovljivih izvora energije, eliminisanju eventulanih biznis barijera i aktivnosti u oblasti investicija. Smatramo da bi formiranje poslovnog foruma CEI, osim Ekonomskog, omogućilo direktnu komunikaciju sa poslovnim zajednicama zemalja i stvorilo povoljan poslovni ambijent”, rekao je Ćikonja.
Učesnici ministarskog sastanka ocijenili su da bi međunarodno iskustvo i razmjena znanja mogli da doprinesu ubrzavanju procesa implementacije novih tehnologija u oblasti energije.
Oni smatraju i da su sve zemlje CEI regiona postigle značajan napredak u uspostavljanju povoljnijeg biznis okruženja, od kriterijuma za otvaranje novih poslova, legislative koja se odnosi na tržište rada, poreske regulative, kao i zakona koji regulišu pitanje konkurencije.
CEI je najstarija regionalna inicijativa na području centralne i jugoistočne Evrope, koja postoji od 1989. godine, a njene članice su Albanija, Austrija, Bjelorusija, BiH, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina.
Najvažniji ciljevi zemalja CEI-a odnose se na eliminisanje biznis barijera povećanjem transparentnosti i uključivanje svih aktera u proces donošenja odluka. “Konačan cilj tih aktivnosti je identifikovanje neefikasnih procesa, nepotrebne birokratije i smanjivanje prepreka za obavljanje biznisa”, ocijenili su učesnici sastanka.