SARAJEVO, Ujedinjene nacije (UN) zatraÅŸile su od vlasti BiH hitnu informaciju o kompaniji “ICAR Eir” iz BiH koja je uÅ¡la u zonu zabranjenih letova i prekrÅ¡ila meÄunarodni embargo na izvoz oruÅŸja u Kongo, piÅ¡e federalna Å¡tampa.
Kancelarija UN zaduÅŸena za mirovnu misiju u Kongu zatraÅŸila je od vlasti u BiH da najkasnije do 22. decembra dostave informacije o kompaniji Äiji je avion s velikom poÅ¡iljkom oruÅŸja u avgustu sletio u grad Kisangani u Kongu.
U dopisu se navodi da je komapnija “ICAR Eir” iz BiH prevozila oruÅŸje u velikom transportnom avionu ruske proizvodnje tipa IljuÅ¡in 76.
Komapnija “ICAR Eir” registrovana je u Tuzli, a vlasnici su domaÄi biznismeni Rifet KarasalihoviÄ i Osman SmajiÄ, te ÄeÅ¡ki avioprevoznik “Silver Eir”.
“ICAR Eir” sluÅŸbeno je vlasnik samo jednog transportnog aviona tipa L 410, koji je manje veliÄine i koji leti na relaciji Tuzla – Ankona.
StruÄni savjetnik za bezbjednost letenja i avionske operatore pri Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH Radmilo VujiÄiÄ potvrdio je da je Direkcija odobrila tuzlanskoj kompaniji iznajmljivanje aviona IljuÅ¡in 76 od avgusta do decembra.
Federalna Å¡tampa navodi da je avion IljuÅ¡in 76 vlasniÅ¡tvo kompanije “Eir Tomisko” iz Srbije, a KarasalihoviÄ negira umijeÅ¡anost “ICAR Eira” u ilegalni prevoz oruÅŸja.
“Potpisali smo ugovor sa srbijanskom kompanijom `Eir Tomisko` i trebali smo da iznajmimo avion IljuÅ¡in 76, ali do realizacije ugovora nikad nije doÅ¡lo”, rekao je KarasalihoviÄ.
PomoÄnik ministra inostranih poslova BiH za meÄunarodne i konzularne poslove Zoran PerkoviÄ navodi da su neka lica iz “ICAR Eira” nekoliko puta traÅŸila dozvole za diplomatske letove.
“S obzirom da nije bilo rijeÄi o diplomatskom letu, veÄ o prevozu naoruÅŸanja, Ministarstvo inostranih poslova BiH odbilo je da izda dozvolu za prelete preko odreÄenog broja zemalja”, naglasio je PerkoviÄ.
Komentariši