Uobičajni tretmani neplodnosti od male koristi

ABERDIN, Žene koje se podvrgavaju uobičajenim tretmanima da bi ostale trudne, nemaju veće izglede da to ostvare od onih koje pokušavaju da zatrudne prirodnim putem, upozoravaju škotski stručnjaci s Aberdinskog univerziteta.
  Jedno od dva najviše korišćena sredstva za podsticanje plodnosti je pilula “klomid”, (klomifen citrat) proizvod kompanije “Sanofi Aventis”. Ovaj medikament navodno stimulativno deluje na rad jajnika, izveštava Rojters.
  Drugi metod je jedna vrsta vještačke oplodnje pod stručnim nazivom “nestimulisana intrauterusna insemenacija”.
  “Tokom poslijednjih 30 do 40 godina neki tretmani su se ‘uvukli’ u naš repertoar a da nisu bili dovoljno testirani. Na svoje veliko iznenađenje, ustanovili samo da ti tretmani ne pružaju veću mogućnost začeća koje dovodi do rođenja živog djeteta”, kaže vođa aberdinske studije Siladitja Batakarja.
  Jedan od šest bračnih parova širom svjeta ima, inače, neki problem sa plodnošću bar u nekom periodu, a mnogi od njih traže pomoć stručnjaka.
  Škotski istraživači regrutovali su 580 dobrovoljki , od kojih je prvoj trećini naloženo da pokušaju da zatrudne prirodnim putem, drugoj uz pomoć uzimanja “klomida”, a trećoj  da pokušaju sa pomenutim načinom vJeštačke oplodnje.
  Tokom trajanja istraživanja 101 ispitanica je zatrudnela i rodila dete. Među njima je bilo 17 odsto žena iz grupe koja je pokušavala da zatrudni prirodnim putem, 14 odsto iz grupe koja je uzimala “klomid” i 23 odsto iz grupe na kojoj je primjenjena vještačka oplodnja.
  Razlike u postizanju cilja, odnosno rađanju djeteta, između ove dvije grupe nisu takve da bi bile statistički relevantne, zaključuju škotski stručnjaci, pa bi i parovi koji žele djecu i ljekari trebalo da razmisle kolika je opravdanost lječenja neplodnosti uz pomoć dva navedena i široko rasprostranjena tretmana.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts