TREBINJE, Stotinak radnica trebinjskog tekstilnog preduzeća “Novoteks” ponovo se okupilo ispred firme tražeći objašnjenje za otkaze koje su dobile 24 radnice i zbog, kako tvrde, saznanja da je pripremljen spisak za još oko 150 njih koje bi trebale ostati bez posla.
Radnice tvrde da su otkazi dijeljeni samo sindikalnim aktivistkinjama, te da se na spisku nalazi i predsjednica Sindikata Bosa Uljarević.
Nikola Rakić, direktor “Novoteksa”, potvrdio je da su poslovodstvo i većinski vlasnik podijelili u subotu i ponedjeljak 24 otkaza radnicama koje se nisu odazvale na posao i koje su, kako im je obrazloženo, remetile proces proizvodnje, te da među njima ima i članica sindikata, ali i onih koje nisu.
“Otkaze za neodazivanje na posao poslao sam lično, jer se od 11 radnica koje smo najprije pozvali na posao nije odazvalo njih sedam, a ostalih 17 je otpustio većinski vlasnik, procijenivši da sa njima ne može sarađivati. Za neki pripremljeni spisak o otpuštanju još 150 radnika prvi put čujem”, kazao je Rakić.
On tvrdi da je u nekoliko navrata pokušao da pokrene proizvodnju pozivajući pisanim putem radnike prve trake preduzeća, pa je, po Zakonu o radnim odnosima bio dužan da sankcioniše neodazivanje na posao.
Pojedine radnice tvrde da nisu ni dobile poziv na posao, dok neke tvrde da se na posao pozivalo po privilegijama, što Rakić negira i tvrdi da je pozvana prva traka i da je plan bio da se redom zapošljavaju onako kako posao bude pristizao.
Radnice su negodovale i zbog činjenice da je u petak isplaćena jedna od dvije plate koje su tražile da bi se pokrenula proizvodnja, ali je iznos znatno manji od očekivanja.
“U pitanju je februarska plata koja je još tada bila obračunata, kao i ona za mart kada se još radilo, a to što su plate manje, u pitanju je reklamacija koja je odbijena od plate svim radnicima”, kaže Rakić.
On je ponovio da je uslov pregovara sa budućim poslodavcima da radnice uđu u proizvodne hale kako bi se uvjerile da firma radi, dok radnice, kako kaže predsjednica Sindikata Bosa Uljarević, ne žele ući u hale dok ne dobiju i martovsku zarađenu platu.
Otkaze koje su radnice dobijale ona smatra nelegalnim, jer, kako tvrdi, poslodavac je bio dužan da najprije pisano opomene radnika, uz navođenje svih manjkavosti koje se radniku zamjeraju, nakon čega slijedi disciplinska odgovornost, pa nakon svega otkaz.
“O svemu smo obavijestili nadležnu republičku inspekciju, predstavnike Granskog sindikata i Sindikalnu organizaciju RS, a pisali smo i premijeru i Vladi RS, od kojih očekujemo da riješe ovaj naš problem”, kaže Uljarevićeva.
Radnice će, kažu, ukoliko se ne prekinu ova zastrašivanja otkazima i njihova agonija, preduzeti i radikalnije mjere poput štrajka glađu, jer su, kako kažu, ionako gladne. Nezvisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši