– Predmet spora razlika naknade za upravljanje
– Akcionari fonda najavljuju podnošenje krivičnih prijava protiv članova NO Euroinvestment fonda
– Akcionari fonda traže svojstvo umješača jer smatraju da fond ne brani njihove interese
BANJALUKA – Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Euroinvestment“ tužilo je istoimeni fond kojim upravlja i Centralni registar hartija od vrijednosti zahtijevajući odštetu od 2,2 miliona KM. Međutim, kompletan tužbeni zahtjev osporavaju akcionari fonda koji tvrde da uprava pokušava oteti imovinu akcionara.
Sudskom postupku prethodilo je donošenje pravilnika od strane Komisije za hartije od vrijednosti RS krajem 2007. godine kojim je predviđeno da se vlasničke hartije od vrijednosti iz portfelja zatvorenih investicionih fondova kojima se trguje u RS, a ne ispunjavaju uslove tržišnosti vrednuju po cijeni 0, odnosno da se uopšte ne vrednuju. Time je smanjena neto vrijednost imovine fondova, a samim tim i provizija društvima za upravljanje fondovima, a tužbeni zahtjev se zasniva na tome da je pravilnik Komisije Ustavni sud RS proglasio neustavnom.
S obzirom na to da je sporni pravilnik bio u primjeni nešto više od dvije godine, od kraja 2007. do marta 2010. godine, Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Euroinvestment“ tražilo je da mu fond isplati razliku naknade za taj period koja je utvrđena u iznosu od 1,1 miliona KM.
„Euroinvestment fond“ je zahtjev prihvatio, ali CRHOV, kao depozitar fonda nije tu odluku sproveo, nakon čega je DUIF „Euroinvestment“ 2013. godine podnio tužbu i protiv fonda i protiv CRHOV tražeći isplatu utvrđene razlike plus zatezne kamate.
U odgovoru na tužbu fond je prihvatio tužbeni zahtjev, samo je osporio dio koji se odnosi na plaćanje kamata, dok je CRHOV tužbu u potpunosti odbacio navodeći da akt koji Ustavni sud proglasi neustavnim prestaje da važi tek od dana donošenja odluke Ustavnog suda.
Akcionari: Fond ne radi u korist akcionara
U ovaj postupak žele da se, u svojstvu umješača, uključe i dva akcionara fonda (Balkan Emerging Frontiers Fund i Global Markets Limited) koji tvrde da Nadzorni odbor fonda ne preduzima sve potrebne mjere kako bi tužba bila odbačena.
Okružni privredni sud u Banjaluci pred kojim se postupak vodi krajem septembra ove godine je donio rješenje kojim odbija zahtjev ovih akcionara za priznanje svojstva umješača, nakon čega su oni podnijeli žalbu Višem privrednom sudu koji tek treba da donese odluku. Dok se to ne desi, kompletan postupak je obustavljen.
Punomoćnik Balkan Emerging Frontiers Fund-a, koji traži svojstvo umješača, Marijana Blagojević kaže da je osnovni razlog zbog kojeg je njen klijent zatražio učešće u postupku na strani „Euroinvestment fonda“ taj što fond ne štiti interese akcionara i njihovu imovinu.
„Nadzorni odbor fonda se svojim radnjama u postupku direktno i otvoreno stavlja na stranu tužioca i na taj način nanosi štetu pravnim i ekonomskim interesima akcionara. Tuženi „Euroinvestment fond“ u ovom postupku ne osporava potraživanje DUIF “Euroinvestment” od 2,2 miliona KM što predstavlja gotovo 20 odsto neto imovine fonda. Takvim umanjenjem imovine fonda akcionarima bi bila nanasena ogromna šteta. Zbog toga će akcionari pokrenuti pitanje materijalne odgovornosti odgovornih lica u „Euroinvestment fondu“, kao i pitanje krivične odgovornosti podnošenjem krivičnih prijava protiv članova Nadzornog odbora ’Euroinvestment fonda’“, kazala je Blagojevićeva.
Ona je istakla da njenom klijentu u dosadašnjem toku postupka sud nije dozvolio učešće u postupku na strani „Euroinvestment fonda“, zbog čega su podnijeli žalbu Višem privrednom sudu.
„Čak se i „Euroinvestment fond“ protivi našem učešću u postupku, iako smo tražili učešće na njihovoj strani radi zastupanja interesa akcionara, što dovoljno govori o njihovoj volji i želji da uspiju u sporu i da onemoguće umanjenje imovine fonda. Očekujemo da će do kraja godine biti donesena odluka Višeg privrednog suda po našoj žalbi na rješenje kojim se odbija naš prijedlog za učešće u postupku, nakon čega će se postupak nastaviti sa ili bez učešća umješača”, naglasila je Blagojevićeva.
Zastupnik DUIF “Euroinvestment“ Miljkan Pucar nije želio da komentariše ovaj spor navodeći da je on u toku, odnosno da je prekinut dok se ne odluči po žalbi umješača.
„Sud je prekinuo postupak dok Viši privrdni sud ne odluči o njihovoj žalbi. Nakon što to bude riješeno očekuje se glavna rasprava i presuda u ovom sporu. Zbog toga je to sada nezahvalno komentarisati“, rekao nam je Pucar.
Detaljnije o ovom sporu nije želio da govori ni zastupnik „Euroinvestment fonda“ Branislav Cvijanović koji je rekao da nema ovlaštenje za to.
Zastupnik CRHOV Branislav Kosić kaže da je Registar postupao po zakonu i pravilima koje mu propisuje Komisija za hartije od vrijednosti i da je tužba protiv njih neosnovana.
„Što se tiče CRHOV on nije uradio ništa protivzakonito. Tužilac je sada razdvojio svoj zahtjev pa od fonda potražuje glavni dug od 1,1 miliona, a od nas kamatu koja je ista kao i glavni dug. Kamata prati glavno potraživanje, tako da ako je neko dužan glavno potraživanje dužan je i kamatu i opet ne vidim razlog za tužbu protiv nas“, rekao je Kosić.
Sa članovima Nadzornog odbora „Euroinvestment fonda“ nismo uspjeli stupiti u kontakt.
„Euroinvestment fondom“ upravlja Društvo za upravljanje fondovima Euroinvestment, čiji osnivač je kiparska firma Quantum Energy Corporation Limited.
Najveći akcionar Raiffeisen bank BiH Sarajevo-kastodi, a među prvih deset akcionara nalazi se i nekoliko kiparskih firmi – Arloc Property, Hopax Trading, Manama Trading, Drovel Trading .
CAPITAL: Marina Čigoja
Komentariši