HONOLULU, Američki predsjednik Barak Obama najavio je planove za formiranje transpacifičke zone slobodne trgovine /TPP/, na godišnjem regionalnom samitu na Havajima.
“Uvjeren sam da ćemo to riješiti”, rekao je Obama na samitu lidera zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK).
On je dodao da bi TPP mogao da posluži kao model za druge trgovinske sporazume, ne iznoseći detalje, prenosi Bi-Bi-Si.
“Zajedno možemo da povećamo izvoz i proizvedemo više robe za naše potrošače, otvorimo nova radna mjesta, biti konkurencija i pobijediti na tržištima u budućnosti”, rekao je on.
Opisujući region kao generator rasta on je izrazio nadu da će sporazum o TPP biti finalizovan početkom naredne godine.
Obama je na marginama samita u Honolulu imao odvojene susrete sa predsjednicima Kine i Rusije.
Na sastanku sa kineskim predsjednikom Hu Đintaom Obama je apelovao da se dozvoli rast kineske valute juana i naglasio potrebu rebalansa globalne ekonomije, rekli su zvaničnici Bijele kuće.
Obama je, takođe, upozorio kineskog kolegu da Amerikanci postaju nestrpljivi zbog ekonomskih veza SAD i Kine.
Na sastanku sa ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevim, Obama je, između ostalog, razgovarao o Avganistanu, Iranu i Siriji.
Obama je dodao da su oni “potvrdili svoju namjeru da rade i oblikuju zajednički odgovor kako bi natjerali Iran da poštuje međunarodne obaveze kada se radi o nuklearnom programu”.
U međuvremenu, Japan je izrazio interesovanje da se pridruži.
Obama je rekao da je “impresioniran hrabrošću” japanskog premijera Jošika Node, čijoj su se odluci da se pridruži razgovorima o slobodnoj trgovini oštro usprotivili japanski farmeri.
Iako nije učestvovao u razgovorima o TPP kineski predsjednik Hu Đintao rekao je da podržava dugoročni cilj stvaranja zone slobodne trgovine u regionu, koja bi u budućnosti mogla da uključi sve članice APEK-a.
On je dodao da će se Peking fokusirati na inovacije i ohrabriti prekomorske investicije.
Pacifička zona slobodne trgovine trenutno obuhvata Čile, Novi Zeland, Bruneje i Singapur, što su relativno male ekonomije, SAD, Australija, Malezija, Vijetnam i Peru pregovaraju o članstvu, dok Kina još nije izrazila interes da se pridruži.
APEK okuplja 21 državu, a ova organizacija obuhvata oko 40 odsto svjetskog stanovništva i pokriva 44 odsto svjetske trgovine.
Komentariši