Usvojen energetski bilans za 2010. godinu

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ usvojila je danas Energetski bilans za 2010. godinu, kojim je predviđeno da se u Srpskoj u ovoj godini proizvede ukupno 5 095,07 gigavatčasova električne energije.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić rekao je da je plan proizvodnje električne energije u 2010. godini manji za 9,17 odsto ili 514,63 gigavatčasa u odnosu na rebalansom planiranu proizvodnju za 2009. godinu.

On je naveo da je razlog zato znatno manja proizvodnja Termoelektrane Ugljevik u 2010. godini, zbog kapitalnog remonta od 100 dana i očekivanih lošijih hidroloških prilika, za razliku od 2009. godine u kojoj su bile znatno iznad prosjeka.

Prema njegovim riječima, u ukupno bilansiranoj proizvodnji električne energije u RS za 2010. godinu hidroelektrane, uključujući distributivne i male hidroelektrane, učestvuju sa 2 291,07 gigavatčasova ili 44,97 odsto, dok termoelektrane učestvuju sa 2 804 gigavatčasova električne energije ili 55,03 odsto.

Glamočić je rekao da će investicije u remont i modernizaciju postrojenja u Rafineriji nafte Brod obezbijediti postepeno povećanje obima proizvodnje u prvom polugodištu na 1,35 miliona tona sirove nafte, a u drugom na 1,8 miliona tona, dok će u narednim godinama proizvodnja derivata nafte ići do 4,2 miliona tona godišnje.

Odgovarajući na pitanje poslanika SDS-a Laze Marića da li je popularno u svjetlu ekonomske krize da u Srpskoj dođe do povećanja cijene električne energije, Glamočić je rekao da je cijena u RS najniža u odnosu na zemlje u regionu, te da je određuje Regulatorna komisija za energetiku RS, a ne resorno ministarstvo.

Poslanik SNSD-a Svetislav Kovačević založio se za potrebu intenziviranja proizvodnje u rudniku Miljevina.

Comments

Jedan komentar na na “Usvojen energetski bilans za 2010. godinu”

  1. rakovic Avatar
    rakovic

    Energetski bilans treba da pokriva sve vrste energije, a ne samo električnu. Samo ime dokumenta kaže da bi trebalo da sadrži i potrošnju energenata. Znači trebalo bi barem obuhvataiti i naftu i naftne derivate, gas, ugalj itd. Odavno RS praktikuje da donosi kusi dokument koji naziva jakim imenom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts