BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ usvojila je danas prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društvima za osiguranje, kao i o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi.
Usvojena je Informacija o provedenim konkursima o sufinansiranju javnih potreba iz oblasti kulture, te su odobrena 123 različita projekta za koje će Vlada RS izdvojiti 500.000 KM, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.
Prihvaćen je i Nacrt republičke strategije zaštite vazduha, a kao razlozi za donošenje Strategije navedeni su potreba analiziranja stanja kvaliteta vazduha i emisija zagađujućih materija i planiranja narednih aktivnosti u oblasti zaštite vazduha.
Sa ciljem realizacije Programa potpunog stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije u RS za ovu godinu Vlada je odobrila isplatu 811.563 KM.
Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS odobreno je da izdvoji sredstva za sufinansiranje podsticaja izvoza za četiri preduzeća iz Srpske, odnosno po 200.000 KM preduzećima “Jelšingrad Livar” Livnica čelika Banjaluka i “Fabrici motora specijalne namjene” Pale, dok će po 150.000 KM biti doznačeno preduzećima “Orah-Stakorina” Čajniče i PTP “Jasna” Rogatica.
Vlada RS usvojila je Prijedlog odluke o načinu ispunjenja dospjelih poreskih obaveza preduzeća “Fabrika glinice Birač” Zvornik, kojom joj je produžen rok za izmirenje obaveza prema budžetu i vanbudžetskim fondovima RS.
Rok za ispunjenje dospjelih poreskih obaveza je osam godina, računajući od dana početka otplate, sa grejs periodom od dvije godine.
Preduzeće “Fabrika glinice Birač”, posredstvom Sporazuma sa Poreskom upravom, regulisaće pitanje upisa hipoteke na imovinu, odnosno dijelu imovine preduzeća ili upis hipoteke prema trećem licu, a u svrhu obezbjeđenja potraživanja za koje se traži produženje roka za ispunjenje dospjelih obaveza.
Hipoteka se upisuje u korist Poreske uprave RS, srazmjerno potraživanju za koje se traži produženje roka za ispunjenje dospjelih poreskih obaveza.
Razmatrajući inforamciju o stanju u trebinjskom preduzeću “Novoteks”, Vlada RS izrazila je spremnost da mu pruži podršku putem reprograma poreskih obaveza i na druge načine.
Ta podrška biće pružena pod uslovom da bude realizovan zahtjev radnika za isplatu neisplaćenih plata i obezbijedi, najkasnije u roku od 30 dana, kontinuitet u proizvodnji, a da će ukoliko se ne ispune ti uslovi, Vlada predložiti Poreskoj upravi RS da se nad “Novoteksom” pokrene stečajni postupak.
Komentariši