BANJALUKA, Prijedlog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji je Vlada Republike Srpske danas utvrdila, predviđa proširivanje kruga obaveznih osiguranika, odnosno ulazak onih koji do sada nisu imali obavezu da budu korisnici.
Prema riječima ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Petra Đokića, krug obaveznih osiguranika će biti proširen na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, te ona lica koja ostvaruju naknadu za rad od ugovora po djelu, autorskom i drugom ugovoru.
“Na primjer, mladim ljudima koji rade privremene i povremene poslove i u toku godine, recimo, ostvare dva mjeseca povremenog angažovanja na nekim poslovima biće uplaćen doprinos za ta dva mjeseca i biće uključeni u penzijski staž osiguranja”, objasnio je Đokić.
On je naveo da uslov za ostvarivanje prava na penziju predviđa minimum 15 godina staža osiguranja i navršenih 65 godina, a do sada je uslov bio 20 godina staža.
Prema njegovim riječima, ovim su učinili ustupak onima kojima je nedostajalo nekoliko godina aktivnog radnog staža.
Govoreći o uslovima za ostvarivanje prava na starosnu penziju, ministar rada i boračko-invalidske zaštite je rekao da je za muškarce to 60 godina života i 40 godina staža osiguranja, a za žene 35 godina staža osiguranja i 58 godina života.
“Ovo pravo u punom kapacitetu stupa na snagu 2019. godine, a do tada ide prelazni period. Svake godine se pomjera za po četiri mjeseca kako bi 2019. godine to pravo u punom obimu stupilo na snagu. To znači da onaj ko je, na primjer, ostvario 40 godina staža osiguranja, a ima 58 godina života, radi još dvije godine do 60 godina života”, rekao je Đokić.
On je dodao da je razlog ovakvih uslova to što se u posljednjih deset godina naglo povećao broj penzionera, čak je 62 000 novih korisnika, a broj radnika je ostao na nivou plus-minus deset hiljada.
“U penzionom sistemu je najmanje onih koji su ostvarili pravo na osnovu punih godina radnog staža i godina starosti. PIO je postao sistem socijalnog staranja i ljudi su na razne načine dolazili u status penzionera, i zato ovaj zakon ima cilj da zaustavi taj nagli priliv novog broja penzionera”, istakao je Đokić.
On je naveo da je Prijedlogom zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju izvršena izmjena načina obračuna penzija, te da je uveden bod sistem koji će dati blagu prednost onima koji duže rade.
Đokić je istakao da je zakon rezultat ključnih opredjeljenja sadržanih u Strategiji za reformu penzionog sistema, a koju je Narodna skupština RS usvojila prošle godine. Srna
Komentariši