BANJALUKA, U prošloj godini u Republiku Srpsku je nelegalno uvezeno oko 250 tona sjemenskog kukuruza u vrijednosti od oko 2,3 miliona maraka, a veliki problem domaćim proizvođačima predstavlja i šverc sadnica voća i pesticida, upozoravaju u Udruženju proizvođača i distributera repromaterijala za poljoprivredu RS.
U Udruženju ističu da pored toga što poljoprivrednici koji žive uz Drinu pređu granicu pa tamo kupuju sjeme zbog manjih poreza, u posljednje vrijeme veliki problem predstavlja povećan šverc sjemena autobusima preko granice, pred predstojeću sjetvu.
“Nemamo procjene koliko je sadnica nelegalno uvezeno jer se one uvoze u kamionima u većim količinama. Pa, na primjer, bude prijavljeno da u kamionu ima 10.000 sadnica i s obzirom na to da su one u buntovima trebalo bi ih sve prebrojati kako bi bilo provjereno da li ih ima zaista toliko, što niko ne radi”, pojašnjava Boris Tadić, predsjednik Udruženja.
Prema njegovim procjenama, u svakom kamionu ima bar 14.000 sadnica, a ne 10.000 kao što bude navedeno, pa ako se uzme u obzir da svaka od tih sadnica košta prosječno tri marke, znači da po svakom kamionu zarade po 12.000 maraka.
Tadić je istakao da je samo na navedenu vrijednost nelegalno uvezenog sjemena kukuruza budžet RS oštećen za oko 400.000 maraka zbog neplaćanja poreza.
“Pored toga, firme koje se legalno bave ovim poslom su oštećene jer su im smanjenji dobit i obim poslovanja. Problem je što to sjeme prodaju po nižoj cijeni jer ga šverceri u Srbiji kupe jeftinije. Tamo je, na primjer, porez osam odsto i oni u startu imaju dobit od devet odsto i onda ga ovdje prodaju po nižoj cijeni”, pojasnio je Tadić.
On je istakao da se svake godine povećavaju količine švercovanog repromaterijala za poljoprivredu jer na ovu robu inspektori ne obraćaju toliko pažnju, kao, na primjer, na cigarete i slično.
“I kada pređete granicu kontrola je vrlo slaba. To sjeme prodaju, bukvalno, svugdje, od prodavnica, supermarketa do benzinskih pumpi i slično, iako bi prema Zakonu o sadnom materijalu smjelo da bude prodavano samo u poljoprivrednima apotekama”, navodi Tadić i dodaje da su se obraćali i resornom ministarstvu i Inspekciji, ali da nisu dobili nikakav odgovor od njih.
Iz Republičkog inspektorata je saopšteno da su pojačan nadzor na granici, oštrija kaznena politika i rad Inspekcije dali dobre rezultate, pa su u protekle tri godine postignuti značajni rezultai u suzbijanju ove pojave.
“Inspekcija je prošle godine izvršila 247 kontrola, od čega su u 14 slučajeva konstatovane nepravilnosti. Takođe, prošle godine inspektori su iz prometa isključili 45 kilograma sjemena, 133 litre i 83 kilograma sredstava za zaštitu bilja zbog isteklog roka i nepotpune dokumentacije”, navode u Inspektoratu.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da nisu zaprimili nikakav zahtjev o spornoj problematici i da nisu oni nadležni za ovaj tip kontrole, već Inspekcija. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši