BANJALUKA , Iako su od 1. januara ove godine u potpunosti ukinute carine za više od 90 odsto proizvoda, odnosno 11.000 artikala koji se iz EU uvoze u BiH, veliki broj uvoznika u RS i FBiH još uvijek ne planira da snizi cijene tih proizvoda koje plasiraju na tržište.
U prodavnicama bijele tehnike, audio i video-tehnike, elektroničke opreme i računara, te alata, istakli su da još nije došlo do sniženja i da ne znaju kada će ih sniziti.
– Da li će i u kojem iznosu doći do sniženja cijena tih proizvoda teško je reći. To zavisi od distributera proizvoda jer je formiranje cijena na tržištu slobodno, pa će od ponude i potražnje zavisiti i eventualno sniženje cijena – kaže portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Primjenu novih carinskih stopa na uvoz proizvoda sa porijeklom iz EU, dodao je, UIO BiH započela je bez ikakvih problema, tako da se od 1. januara 2009. godine primjenjuju nove carinske stope u skladu sa privremenim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU.
– Treba napomenuti da se smanjenje carinskih stopa odnosi isključivo na robu koja ima porijeklo iz EU. Za veliku količinu robe porijeklom iz drugih dijelova svijeta vrši se reeksport preko zemalja EU i na takvu robu carina se naplaćuje po starim carinskim stopama – kaže Kovačević.
Napomenuo je da su za proizvode poput kozmetike, novih automobila, traktora, motocikala, namještaja, bijele tehnike, audio i video-tehnike, elektroničke opreme i računara, te alata, carine nakon potpisivanja SSP-a prvo snižene na 50 odsto, a od početka 2009. godine u potpunosti ukinute.
– I za nova putnička vozila porijeklom iz EU carina je od januara 2009. godine potpuno ukinuta – naveo je Kovačević.
Rukovodilac Sektora za odnose sa javnošću “ASA Holdinga” iz Sarajeva Vedran Peršić istakao je da je pomenuta kompanija krajem decembra prošle godine snizila cijene automobila “folksvagen” i “pasat”.
– Narednih dana poslaćemo nove cijene automobila svojim distributerima, a korigovaćemo i cijene ostalih modela. Naime, prije potpisivanja SSP-a cijena “folksvagena” bila je 24.900 maraka, a sada je 21.990 maraka, dok se “pasat” ranije mogao kupiti za 59.720 maraka, a potom za 53.460 maraka – kaže Peršić.
Ratko Kovačević naveo je da su za proizvode poput sireva, smrznutog povrća, agruma, nepržene kafe, pšenice, ječma, raži, voćnih sokova, biljnih masti i ulja carine već od 1. jula prošle godine ukinute.
– Kada je riječ o polovnim putničkim vozilima, carina je od jula prošle godine snižena za deset odsto dotadašnje vrijednosti carine i u narednih pet godina postepeno će se snižavati dok u potpunosti ne bude ukinuta – kaže Kovačević. Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši