BEOGRAD, „Željeznice Srbije“ putnički saobraćaj trenutno obavljaju sa oko 4.500 vagona. Međutim, duž pruga i u željezničkim stanicama parkirano je još oko 3.500 neispravnih teretnih kola, koja zbog decenija nebrige sve više propadaju. U ovoj godini broj neupotrebljivih vagona biće smanjen, prije svega zahvaljujući posebnom programu Vlade Srbije koja je za remont voznih sredstava iz budžeta izdvojila 900 miliona dinara. Od tog novca biće popravljeno i 362 teretna vagona, a posao je povjeren domaćim firmama.
Od ukupnog broja „teretnjaka“ koji ruže željezničke stanice i pruge, 180 vagona čeka na završetak procesa razmjene sa bivšim jugoslovenskim republikama, u skladu sa ugovorima na državnom nivou i između željezničkih uprava. Riječ je o procesu razmjene teretnih vagona koji su pripadali željeznicama bivših jugoslovenskih republika, a u trenutku formiranja novih država nalazili su se na teritorijama drugih republika. Taj postupak, koji je obuhvatao popis i detaljno evidentiranje broja i stanja vagona, odvija se već godinama, a nakon više stotina razmjenjenih teretnih kola, sada se posao privodi kraju.
Ima i vagona koji više ne mogu da se poprave, tačnije remont je neisplativ. Ti „teretnjaci“ čekaju na kasaciju, odnosno prodaju se kao staro gvožđe.
– U toku je popis svih teretnih kola koja stoje duž srpskih pruga i nisu u saobraćaju, kako bi bilo utvrđeno koja će biti izdvojena za kasaciju, a koja će moći da budu popravljena – kaže, za „Novosti“, Nenad Stanisavljević, direktor Medija centra „Željeznica Srbije“. – Konačan spisak trebalo bi da bude završen do kraja maja. Takođe, u toku je priprema javne licitacije na kojoj bi trebalo da se proda 213 teretnih vagona, za koje postoje sve odgovarajuće odluke o rashodovanju i likvidaciji.
Procedura rashodovanja i prodaje starih vagona iz objektivnih razloga traje dugo.
Rast
Nakon dužeg vremenskog perioda, cijena starog gvožđa na tržištu konačno je porasla i sada srpske željeznice imaju i ekonomsko opravdanje za prodaju rashodovanih teretnih vagona. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši