VATIKAN, Vatikan je primio 544 prijave o sumnjivim finansijskim aktivnostima u 2015. godini, gotovo četiri puta više nego godinu ranije, saopštilo je danas nadzorno finansijsko tijelo, pripisujući to prilježnijoj kontroli, a ne porastu kriminala.
Poslije niza skandala, od kojih neki sežu decenijama unazad, papa Franjo je “čišćenje” vatikanskih finansija postavio kao prioritet, a čovjek zadužen za nadzor kaže da je podizanje svijesti o obaveznom izvještavanju uticalo na rast broja prijavljenih slučajeva, prenosi agencija Rojters.
“To znači da sistem funkcioniše”, rekao je na konferenciji za novinare Rene Bruelhart, šef vatikanskih vlasti za finansijsko-obaviještavanje (AIF), insistirajući na tome da četvorostruko veći broj slučajeva “nije posljedica rasta stope finansijskog kriminala”.
Kako je objasnio, postavljen je “vrlo nizak prag” za podnošenje “prijava o sumnjivim transakcijama”, tako da se većina od 544 prijave ticala rutinskih postupaka, kao što je zatvaranje računa i poštovanje poreskih propisa. Samo 17 slučajeva je proslijeđeno u nadležnost tužilaštva, i oni se tiču teških krivičnih djela poput pranja novca i insajderskog trgovanja (trgovanje nekog aktera na berzi koji je prethodno došao do povjerljivih informacija), naveli su iz AIF-a.
Prema ocjeni Rojtersa, ovim se aludira na prošlogodišnju istragu koja je otkrila da je odjeljenje za nadgledanje nekretnina i investicija, poznato kao APSA, bilo korišćeno za moguće pranje novca, insajdersko trgovanje i tržišne manipulacije. AIF je naveo da je, prema italijanskim sudovima, zaključena provjera klijenata banke Vatikana, institucije za religijske poslove decenijama upletene u skandale, kao i provjera Italijana koji su je koristili za pranje novca i utaju poreza.
“Ta noćna mora je iza nas”, rekao je direktor AIF-a, Tomaso Di Ruca. Dodao je da je 4.935 računa zatvoreno, i da je taj zadatak bio ključni dio papinog nastojanja da se postigne transparentnost. Evropska agencija za borbu protiv pranja novca Manival saopštila je u decembru da je Vatikan napravio velike korake u pogledu finansijske transparentnosti, ali da njihov tužilac treba da bude agresivniji u podnošenju tužbi protiv ljudi za finansijska krivična djela, navodi britanska agencija, prenosi Tanjug.
Komentariši