SARAJEVO, U Federaciji BiH (FBiH) samo Šumarsko-privredno preduzeće koje upravlja šumama u Unsko-sanskom kantonu ima međunarodno priznati FSC sertifikat o odgovornom upravljanju šumskim bogatstvom, dok ga već dvije godine posjeduje preduzeće “Šume Republike Srpske”.
U FBiH osam od devet preduzeća, koja upravljaju šumama u ovom entitetu, moraće ove godine da se ozbiljno pozabave stvaranjem uslova za uvođenje sertifikata, koji znači odgovorno upravljanje šumama i od kojeg bi ubuduće mogao zavisiti izvoz drvnih proizvoda, prenosi portal “eKapija”.
Naime, evropski i svjetski standardi zahtijevaju da se šumama upravlja na sociološki, ekološki i biološki prihvatljiv način, a FSC oznaka na određenom proizvodu znači da drvo koje se koristilo za taj proizvod dolazi iz šume gdje nema neplanske sječe, vještački genetski modifikovanog drveta, ostavljanja golog zemljišta na kom se može pojaviti odron ili spiranje plodnog sloja tla.
Sekretar Udruženja šumarstva, prerade drveta i grafičke industrije Privredne komore FBiH Šemsa Alimanović potvrdila je da se preostalih osam šumarskih društava trenutno priprema da do kraja godine ispuni uslove za dobijanje FSC sertifikata.
“U narednom periodu kantonalne vlasti moraju se pozabave kako da riješe brojne probleme u šumarstvu, jer je jedan od osnovnih uslova za dobijanje sertifikata da preduzeće pozitivno posluje. Šumarstvo u FBiH se u posljednjih nekoliko godina suočavalo sa velikim problemima koji se trebaju sanirati, te se preduzeća moraju dovesti u stanje pozitivnog poslovanja”, ističe Alimanovićeva.
Portal navodi da brojni stručnjaci i predstavnici drvoprerađivački udruženja već duže vrijeme upozoravaju da je ekonomska održivost šuma u FBiH ozbiljno ugrožena zbog neposjedovanja FSC sertifikata, te da postoji realna opasnost da kupci iz EU pokrenu raskidanje ugovora, što bi dovelo do značajnog pada izvoza drvnih proizvoda.
Uvođenje FSC standarda počelo je 1993. godine kao odgovor na globalni problem nestanka šuma, i danas je široko prihvaćen kao najznačajnija inicijativa prve decenije 21. vijeka sa ciljem zaštite šuma.
FSC oznaka ujedno povećava šanse kompanijama da plasiraju svoje proizvode na tržište jer na taj način pokazuju ekološkim osvještenim kupcima da gaje podjednaku brigu za šumska bogatstva, kao i oni sami.
Komentariši