Veći PDV na računare loš i štetan

BEOGRAD, Povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) za računare sa osam na 18 procenata imaće mali praktični i finansijski efekat za državu.
Ipak to će imati veći negativan efekat na građane i politiku informatizacije u Srbiji, kaže predsjednik Društva za informatiku Srbije Nikola Marković.

On je istakao da je povećanje PDV-a za 10 odsto za računare, mjera koja je potpuno kontraproduktivna u odnosu na politiku koja se vodi generalno.

“U svijetu je trend da računari pojeftinjuju, a u Srbiji će od Nove godine računari da poskupe 10 odsto za građane, što je paradoksalno”, smatra Marković.

Prema njegovim riječima, Srbija, u pogledu informatizacije, dosta zaostaje za zemljama Evropske unije (EU). “Sa ovakvim stepenom informatizacije teško ćemo u EU. U EU otprilike 80 odsto građana ima Internet i oko 60 odsto građana ima računare, a kod nas je to sve za 20 odsto manje”, upozorio je Marković.

Marković je izrazio žaljenje što je Vlada Srbije promjenila politiku koju je imala do prije tri godine, kada se založila da se smanji PDV na računare, što je uticalo na rast prometa računara za oko 30 odsto.

On je podsjetio da je 2009. godine pao promet računara zbog krize i zbog teške situacije za 28 odsto i ove godine ima izgleda da se nastavi taj trend opadanja.

Saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović, komentarišući povećanje PDV za računare, ocjenjuje da to neće izazvati veliko negodovanje jer je stopa PDV do sada bila niska. Negativni efekat videće se na kupovini građana, ali neće doprinijeti značajnom padu (ukupne) prodaje”, smatra on.

Kako je rekao, do kraja godine se može očekivati porast prodaje računara i računarske opreme, a to će dopuniti državnu kasu.
U ministarstvu finansija Srbije kažu da će PDV na kompjutere, južno voće i usluge hotelskog smeštaja biti povećan sa osam na osamnaest odsto. Povećanje PDV, prema procjeni Ministarsva finansija, donijeće dodatni prihod u budžetu za 2011. godinu od oko 1,5 milijarde dinara. Beta, Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts