BANJALUKA, Više od 63 odsto plata u RS koje su analizirane prošle godine obračunato je na nezakonit način, izjavio je Čedo Kovačević, pomoćnik ministra rada RS.
On je naveo da su to podaci izvještaja koji je Ministarstvu dostavila Inspekcija rada.
“Pored toga, ovaj izvještaj je pokazao da radni dan kod nekih poslodavaca za radnike traje i po 12 časova. To su neki od razloga zbog čega se krenulo sa projektom RIA kako bi se utvrdilo gdje su izvori problema u primjeni Zakona o radu u RS”, kazao je Kovačević.
On je istakao da se zbog toga mora utvrditi gdje su problemi, da li u normi ili u nadzoru i kontroli.
Goran Grgić, v.d. glavnog republičkog inspektora rada i zaštite na radu RS, kazao je da su u prvih devet mjeseci ove godine inspektori izvršili 423 kontrole obračuna i isplata plata i naknada, od čega su u 336 slučajeva, odnosno u skoro 80 odsto, utvrđene razne nepravilnosti.
“Nepravilnosti su najčešće bile te da radnicima nisu isplaćivali plate u propisanom roku, nisu im uručivani pismeni obračuni plata ili nisu dobili naknadu plate za vrijeme bolovanja, porodiljskog odsustva i korištenja godišnjeg odmora, kao i uvećanje plate za rad praznikom, prekovremeni rad i radni staž”, precizirao je Grgić.
On je naveo i da je najviše nepravilnosti utvrđeno kod poslodavaca koji se bave ugostiteljstvom, zatim u trgovini, drvnoj industriji i građevinarstvu. “Zbog utvrđenih nedostataka izdato je 156 rješenja za otklanjanje nedostataka, 95 prekršajnih naloga i podnesena su 22 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka”, naveo je Grgić.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da je evidentno da se plate ne obračunavaju po zakonu i da problem više nije u tome koliko ima takvih slučajeva već njihovo sankcionisanje.
“Poslodavcima se više isplati da plate tu mizernu kaznu koju mu inspektori izreknu kada u rijetkim slučajevima utvrde kod njega te nepravilnosti, nego da se pridržava zakona jer on tog radnika već godinama izrabljuje”, kazala je Mišićeva.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da taj podatak govori sam za sebe i da ga nije potrebno komentarisati, ali da se svakako moraju preduzeti hitne mjere da se pooštre sankcije za slična djela.
“Kod nas je danas takva situacija da ako Inspekcija zatekne kod poslodavca radnika koji radi na crno, izrekne mu kaznu od 2.000 KM i to poslodavac plati jer mu se to više isplati nego plaćati doprinose jer Inspekcija rijetko naiđe”, kazao je Milić.
On je kazao da bi za ovakva djela kazna trebalo da bude zabrana bavljenjem svim djelatnostima jer bi to stvorilo strah kod nesavjesnih poslodavaca.
“Problem je i što se za ovako negativne stvari okrivljuju i oni poslodavci koji pokušavaju urediti sistem, a sigurno je da 63 odsto plata nije regularno obračunato kod onih koji se samo zovu poslodavcima i koji su bliže ‘sivoj zoni’ nego ozbiljnom bavljenju poslom”, kazao je Milić. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši