Analiza tržišta kapitala RS:
Zoran JEFTIĆ, direktor Hypo Brokera
BANJALUKA, – „Kriza“ na Banjalučkoj berzi nije samo kratkotrajni poremećaj, i teško da će se sama po sebi riješiti. Izuzetno dug vremenski period u kome su i cijene, ali i promet značajno opali je situacija koja odbija investitore, bez obzira na moguću potcijenjenost hartija koje kotiraju na našoj berzi.
Trenutna situacija rađa zabrinutost i kod dugoročnih investitora, a i kod špekulanata, koji daju likvidnost tržištu. Mali obim prometa i plitko tržište (mali kupovni i prodajni nalozi na cijenama oko sadašnje tržišne) ne mora nužno biti loš znak. To znači da nema puno investitora koji su spremni prodavati na ovom nivou cijena, a što je još važnije, nema velikih prodajnih naloga.
Odsustvo velikih naloga na prodajnoj strani ohrabruje, jer je to znak da veliki investitori smatraju da naše tržište ima potencijala za oporavak i ponovni rast. Institucionalni investitori imaju definisanu politiku ograničavanja gubitaka (tzv. stop loss nalozi), tako da je veoma važno da se preduzmu mjere da tržište prestane dalje tonuti. Time bi se portfolio menadžeri stranih fondova mogli opravdati pred svojim investitorima zašto su ulagali na Banjalučkoj berzi, a još važnije, zašto ne prodaju akcije u ovoj situaciji. Nadu nam daje i činjenica da je sa značajno manjim kupovnim nalozima nego ranije moguće „pogurati“ tržište i inicirati novi period rasta. No, sa druge strane, plitko tržište znači i da je puno lakše dodatno oboriti cijene, jer nema puno ni kupovnih naloga.
Bez obzira na činjenicu da je u poslednje vrijeme osnovano puno novih fondova koji treba da investiraju sredstva na području Balkana, oni za sada samo stvaraju tehničke pretpostavke za investiranje i ne usuđuju se značajno investirati dok god tržište ovako pada. Ovakvi pritajeni investitori stvaraju i opasnost da, kad se tržište počne oporavljati, svojim kupovnim nalozima ponovo stvore veliki pritisak i brzi rast u kratkom periodu, što baš i nije tako poželjno.
Sada je najvažnije riješiti političku krizu, tako da se možemo posvetiti pravim pitanjima, a ne da svaki dan uvjeravamo klijente da neće biti rata. Potrebno je više pažnje posvetiti korporativnom upravljanju, što je zadatak za Vladu RS, Komisiju za HoV RS, ali i berzanske posrednike.
Sadašnji potezi Vlade, koji su usmjereni ka „mirnom“ rješenju tužbe naših investicionih fondova oko R i TE Gacko su korak u pravom smjeru. Ukoliko sve strane pokažu spremnost za dogovor i rješe ovo pitanja na obostrano zadovoljstvo, to će sigurno biti značajan inpuls za naše tržište. Kreiranje novih instrumenata, kao što su državne i opštinske obveznice, bi dalo dugoročne efekte u razvoju tržišta. Reforma penzionog sistema je veoma težak i dugoročan proces, koji ima veliki uticaj na finansijsko tržište.
Listing novih emitenata na Berzi (IPO) treba da bude stalna aktivnost berzanskih posrednika, ali za to treba malo više vremena i iskustva. Unapređenje infrastrukture i procesa trgovanja, emisije akcija, kao i prava akcionara doprinosi transparentnosti i privlačnosti tržišta za investitore.
Ipak smo mi mlado tržište, koje treba da napravi još puno koraka u svom razvoju. Uvjeren sam da posjedujemo dovoljno znanja i da uz međusobnu saradnju institucija možemo puno toga dobrog napraviti da izađemo iz ove, ali i budućih kriza.
Komentariši