BEOGRAD, Prvi veliki vjetroparkovi u Srbiji mogli bi da budu izgrađeni za dvije godine. A ovolika snaga može ukupno da bude priključena na prenosni sistem, uz smanjenje rada klasičnih termo i hidro elektrana. Dok investitori u vjetrenjače zahtjevaju od države povoljnije uslove za ulaganje, u Elektroprivredi Srbije kažu da će vjetroparkovi povećati cijenu struje.
Kompanije „Energovind“, „Energogrin MK fintel vind“, „Vetropark Inđija – Kelag“ i „Kontinental vind partners“, okupljene u Srpsko udruženje za energiju vjetra SEVEA, planiraju da u prvoj fazi ulože 700 miliona evra u vjetrenjače ukupne snage 400 megavata.
U EPS upozoravaju da bi vjetroparkovi mogli da donesu višu cijenu električne energije, jer moraju da je otkupljuju po povlašćenoj tarifi 12 godina.
– Struju iz vetra, po „fid in“ tarifi sa troškovima prenosa i distribucije, plaćaćemo 2,3 puta skuplje nego što je prodajemo – kažu u EPS. – Za planiranih 450 megavata, ova razlika iznosiće 922 miliona evra, i za to će Agencija za energetiku morati da nam opravda trošak, što će biti ugrađeno u cijenu struje na domaćem tržištu. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši