TUZLA, Privrednici, ekonomisti, univerzitetski profesori i političari iz FBiH zaključili su juče u Tuzli, na tribini pod nazivom “Zapadni Balkan i globalna recesija”, da u BiH predstoje socijalni nemiri, te da federalna vlada nema konkretan program mjera za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize.
Potezi Vlade FBiH za ublažavanje posljedica globalne krize ocijenjeni su neozbiljnim, jer ne sadrže konkretna rješenja i nemaju nosioce aktivnosti i rokove.
Profesor sa Ekonomskog fakulteta Tuzla Kadrija Hodžić naveo je da BiH ne prijeti ekonomski kolaps, ali da federalna vlada nema odgovora na krizu, zbog koje je u našoj zemlji do sada bez posla ostalo oko 31.000 radnika, osim kroz pregovore s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Hodžić je naveo da je do sredine 2010. upitan opstanak brojnih radnih mjesta, te da su Vladine procjene o povećanju zaposlenosti u narednom periodu nerealne.
“Federalna vlada ne predviđa zaštitu najugroženijih kategorija stanovništva, a neozbiljno je i što očekuju reprogram kredita kod banaka, kad već sada banke dižu kamate na postojeće kredite. Vlada ima i neselektivan pristup štednji, što je poticaj produbljenju krize”, konstatovao je Hodžić.
Direktor NLB Tuzlanske banke Almir Šahinpašić istakao je da ova banka ne namjerava povećati kamate na postojeće kredite, te da je spremna izaći u susret privrednicima koji nisu u stanju da otplaćuju svoje dugove navodeći da su s lukavačkom Koksarom već dogovorili prolongiranje otplate kredita.
Premijer FBiH Nedžad Branković se nije odazvao pozivu, a skupu je prisustvovala potpredsjednica FBiH Spomenka Mičić, koja je konstatovala da je najbolji odgovor na ekonomsku krizu zaštita privrednih subjekata koji zapošljavaju veći broj radnika, kako ne bi došlo do otpuštanja.Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši