– Naknade koje nemaju karakter plate biće uključene u poresku osnovu
– Nisu uvedene dvije stope poreza na dohodak, niti je urađena analiza dugova zdravstva
– Reforma sistema penzijsko-invalidskog osiguranja takođe nije urađena
BANJALUKA, Vlada Federacije BiH nije u predviđenim rokovima ispunila značajne obaveze iz reformske agende, a one se prije svega, odnose na smanjene opterećenja na rad, uvođenje dvije stope poreza na dohodak, analizu dugovanja zdravstvenog sektora, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
Vlade RS, FBiH i Savjet ministara BiH preuzeli su reformskom agendom na sebe niz obaveza, a iz Akcionog plana za implementaciju reformske agende, koji je u posjedu CAPITAL-a, vidljivo je da i entiteti i država poprilično kasne u sprovođenju obaveza koje su preuzeli.
Vlada FBiH, kako je navedeno u dokumentu, trebalo je do maja da usvoji izmjene i dopune zakona o doprinosima. Ovim izmjenama trebalo bi da naknade koje nemaju karakter plate budu uključene u poresku osnovu i da proporcionalno budu smanjenji doprinosi za zdravstvo, što bi imalo neutralan fiskalni efekat.
“Ova mjera biće sprovedena u maju nakon zaključivanja novih kolektivnih ugovora”, navedeno je u dokumentu koji je Savjet ministara BiH usvojio na sjednici u maju.
U maju su trebale da budu usvojene i izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim je predviđeno uvođenje dvije poreske stope s ciljem prebacivanja finansijskog tereta na bogatije kategorije stanovništva. Ova izmjena bi, takođe, imala neutralan fiskalni efekat.
Nisu uvedene ni subvencije za struju za najugroženije kategorije što je, takođe, jedna od obaveza Vlade FBiH.
Do aprila ove godine trebalo je da bude urađena i analiza dugovanja zdravstvenog sektora s ciljem iznalaženja modaliteta za izmirenje dugova.
Vlada FBiH se obavezala da će do maja donijeti i program restruktuiranja rudnika i željeznica s ciljem izmirenja dugova po osnovu neuplaćenih doprinosa uz novu organizaciju i racionalizaciju radnih mjesta, ali ni taj posao nije bio završen u ovom roku.
Do maja je trebala da bude donesena i Strategija za reformu sistema penzijsko-invalidskog osiguranja s ciljem destimulisanja prijevremenog penzionisanja i vezivanja penzija za radni staž, kao i reorganizacija državnih organa s ciljem racionalizacije javne uprave i povećanja stepena efikasnosti.
Među mjerama koje je Vlada FBiH usvojila u predviđenom roku su smanjenje izdataka za plate i druge tekuće troškove – rebalans budžeta za 2015. godinu, usvajanje Zakona o porezu na dobit kojim je ukinuto oslobađanje poreza na izvoz i prošrena poreska osnova, donošenje izmjena i dopuna Zakona o budžetima u FBiH s ciljem dodatnih ograničenja i kontrole potrošnje nižih nivoa vlasti, strategija za upravljanje javnim dugom…
Neke od mjera koje FBiH treba da realizuje u narednom periodu su registar parafiskalnih nameta, kontrola prijava nižeg dohotka kao osnova za obračun i plaćanje poreza i doprinosa, unapređenje kontrole i nadzor potrošnje vanbudžetskih fondova i javnih preduzeća…
Domljan: Reforme se moraju ubrzati ako želimo veće stope rasta
Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i Mostaru Vjekoslav Domljan kaže za CAPITAL da svaka reforma ima gubitnike i dobitnike, te da oni koji gube, a u poziciji su da utiču na procese, nastoje da ih uspore i da zbog toga ne čudi kašnjenje u sprovođenju reformi.
Istakao je da se te reforme moraju ubrzati kako bi se povećala stopa rasta koja se u BiH kreće od dva do tri odsto i koja, kako kaže, nije ni blizu one koja je potrebna.
„Za zadnji kvartal ove godine predviđene su reforme u bankarskom sistemu i one treba već uveliko da se pripremaju, jer ako bismo napravili reforme kako treba u finansijskom sektoru, mogli bi da povećamo stopu rasta za dva ili tri odsto. Dakle, sa sadašnjih projektovanih tri odsto mogli bi doći do stope rasta od pet odsto, nakon čega bi trebali da pojačamo i aktivnost u realnom sektoru kako bi došli do stope od sedam odsto. To bi bio minimum koji bi bio dovoljan BiH u ovom momentu“, istakao je Domljan.
On je naglasio da i javni sektor ne smije više biti motor razvoja, već da to treba da bude privatni sektor.
Sutra: Koje obaveze nije ispunio Savjet ministara BiH
CAPITAL: M. Čigoja
Komentariši