Vlada odlučno čuva cijenu hljeba

BEOGRAD, Vlada Srbije ni po koju cijenu neće dozvoliti da hljeb poskupi pa će zbog toga biti produžena Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hljeba „sava”.
Biće usvojena i posebna klauzula koja će pekarima praktično onemogućiti poskupljenje. Takođe, juče je već doneta odluka o uvozu pšenice i kvotama za izvoz brašna.
Prema procjeni Vlade, ovaj set mjera omogućiće da cijena vekne hljeba u maloprodaji ne pređe 50-55 dinara. Ministar poljoprivrede i trgovine Srbije Dušan Petrović kaže da će se brašno izvoziti, a pšenica uvoziti do 15. juna.
“Sagledavajući količinu pšenice koja se u ovom trenutku nalazi u Srbiji, Vlada je donijela odluku da odobri kvotu od 11.000 tona mjesečno za izvoz brašna, odnosno 33.000 tona do 15. juna. Istovremeno, Vlada je skinula carinu za uvoz 100.000 tone pšenice”, rekao je Petrović.
Ministar je potvrdio i da će Vlada danas donijeti još mjera koje će spriječiti najavljeno poskupljenje hljeba, ne želeći da otkrije o čemu se radi. Nezvanično, radi se o produžavanju i djelimičnoj izmjeni Uredbe o obaveznoj proizvodnji i prometu hljeba od brašna „T-500”, koja je istekla noćas.

“Uredbi će biti pridodata posebna klauzula koja će spriječiti rast cijena hljeba, ali se ona još usaglašava. S obzirom na to da direktno određivanje cijena nije dozvoljeno, nadležni u Vladi pažljivo su balansirali pri usaglašavanju ove mjere”, otkriva izvor Pressa u Vladi Srbije.

Vlada najvjerovatnije neće mijenjati postojeće marže za hljeb, koje se kreću od dva do sedam odsto.

Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović kaže da Vlada danas mora da produži Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hljeba, jer bi inače pekari mogli da iskoriste prestanak njenog važenja i donesu odluku o poskupljenju.

Pročitaj više:  RS: Obim robne razmjene blizu tri milijarde dolara

Pekari, da podsjetimo, kažu da vekna hljeba od brašna „tip 500” treba da košta 65-70 dinara. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, navode da hljeb nikako ne bi trebalo da košta ni dinar više od sadašnjih 50-55 dinara.

Predsjednik UO Društva agrarnih ekonomista Danilo Tomić smatra da je cijena vekne od 65 do 70 dinara, koliko predlažu pekari, potpuno nerealna, dok profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu Zorica Vasiljević ocjenjuje da sa cijenom od 50 dinara po vekni većina proizvođača može da pokrije troškove i ostvari izvjesnu zaradu.

Izgovor pekara da cijena struje koja je danas poskupjela u velikoj mjeri utiče na cijenu hljeba, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ocijenio je kao netačan. Predsjednica Centra za potrošače Srbije Vera Vida takođe je rekla da ne postoji nijedan opravdan razlog za poskupljenje hljeba i istakla da pekari dobijaju brašno po znatno nižim cijenama od onih u maloprodaji.
U Uniji pekara podsjećaju da u cijenu moraju da se uračunaju i plate zaposlenih, zarada, pa i poskupljenja koja se očekuju. Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije, kaže da već u drugoj polovini aprila kod pojedinih proizvođača može da dođe do podizanja cijene hljeba „sava”, koji sada već košta od 44 do 55 dinara. Istog mišljenja je i Nuri Šahid, direktor Beogradske pekarske industrije. On kaže da je poskupljenje samo pitanje vremena i da bi bijela vekna već trebalo da košta 70 dinara. Press, Politika

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts