SARAJEVO, BANJALUKA – Entitetske vlade najvjerovatnije će posegnuti za artiklima iz skladišta robnih rezervi kako bi stavili pod kontrolu cijene osnovnih životnih namirnica koje su ovih dana uveliko porasle.
Iz Vlade FBiH najavljuju da će ubrzo plasirati robu iz Direkcije robnih rezervi FBiH, a prvenstveno ulje, čija cijena je najviše porasla. Premijer FBiH i kantonalni premijeri zajednički će naredne sedmice analizirati situaciju i dogovoriti akcije i rigorozniju primjenu Zakona o kontroli cijena.
“Nisam zadovoljan poskupljenjima, ali ni mehanizmima koje Vlada FBiH ima na raspolaganju za smanjenje posljedica poskupljenja. Socijalnih programa nema bez saglasnosti kantona, jer je socijalna briga uglavnom na kantonima”, rekao je juče premijer FBiH Nedžad Branković.
U Direkciji za robne rezerve RS kažu da će u ponedjeljak s predstavnicima Vlade RS i Direkcije za robne rezerve Srbije, između ostalog, razmotriti i način na koji će reagovati zbog užarene situacije na tržištu.
“Imamo protokol o saradnji sa Direkcijom robnih rezervi Srbije i to će nam pomoći da definišemo strategiju za djelovanje u vezi s poskupljenjima osnovnih namirnica”, izjavio je Radovan Samardžija, direktor Direkcije za robne rezerve RS.
U akciju će, kaže ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković, i tržišni inspektori kako bi provjerili trgovačke marže. One su precizno limitirane za pojedine osnovne životne namirnice kako bi trgovci bili pod kontrolom i kako ne bi mogli u nedogled podizati cijene mlijeka, pšeničnog brašna, hljeba, šećera, hrane za bebe i farmaceutskih proizvoda.
U Republičkoj tržišnoj inspekciji RS kažu da su u Palama započeli opsežnu kontrolu nakon dojave da je došlo do velikog povećanja cijena ulja i prekoračenja marži.
“Osim marži, provjeravamo i da li su ga trgovci povukli u magacine, što je takođe kažnjivo. Poskupljenja su opravdana ako su rezultat većih troškova nabavke artikala”, kaže Borka Surtov, glavni tržišni inspektor RS.
Dok su građani u strahu od novog poskupljenja razgrabili sve poznatije vrste suncokretova ulja, iz Uprave inspekcija FBiH tvrde da rast cijena nije rezultat špekulacija trgovaca, već skoka cijene nafte i žitarica na svjetskom tržištu.
Direktor Uprave inspekcija u FBiH Ibrahim Tirak tvrdi da su provjerom cijena robe na carinarnici, prije carinjenja, utvrdili da su najtraženije namirnice poskupjele u zemljama iz kojih se uvoze.
“Uvozna cijena ulja je od 2,05 do 2,20 KM, a marže na ulje, šećer, mlijeko i brašno su do četiri odsto veće, što znači da nema manipulacija trgovaca. U stvari, veliki proizvođači ulja manipulišu, jer formiraju nove cijene”, tvrdi Tirak i cijeni da bi cijena ulja od tri KM bila prihvatljiva.
U korpi namirnica koje su poskupjele, ulje je najdrastičniji primjer sa skokom cijene sa 1,70 na 2,50 do tri KM.
Glavni tržišni inspektor u Kantonu Sarajevo Midhat Pašić istakao je da Zakon o kontroli cijena predviđa podzakonske akte za limitiranje cijena i trgovačkih marži, ali da nijedna vlada do sada nije donijela te akte.
U javnosti se mogu čuti različita objašnjenja zbog čega je došlo do ogromnih poskupljenja, pa čak radikalna da je visoke cijene donio strah od izbijanja rata u BiH. Istakavši da se napeta politička situacija ne može zanemariti, Rajko Tomaš, profesor na banjalučkom Ekonomskom fakultetu, tvrdi da je rast cijena donijela skupa nafta na svjetskom tržištu, a ne strah od ratnih sukoba.
“Pad dolara, koji je još dominantna globalna valuta, uticao je na rast cijena nafte, a američke naftne rezerve, koje su proteklih decenija bile faktor stabilnosti, pale su na nizak nivo, što se odražava na tržište. Na to je sve došla i unutrašnja kriza u BiH i poskupljenja su postala neminovnost”, ističe Tomaš.
On problem vidi i u zavisnoti BiH od uvoza, koju je uzrokovala mala domaća poljoprivredna proizvodnja, koju je ljetos pogodila i suša.
S njim je saglasan i Dragovan Petrović, generalni sekretar Pokreta potrošača RS, navodeći da teze o mogućem ratu u BiH neko svjesno plasira kako bi podstakao građane da prave zalihe, dok trgovci ubiru velike zarade.
Skuplji i taksi
Sarajevski taksisti juče su povisili cijene svojih usluga, pa je start koji je do sada koštao jednu KM udvostručen. Cijena po kilometru vožnje porasla je sa jedne na 1,5 KM, noćna vožnja skuplja je za 30 posto. Poskupljenja najavljuju i ostali prevoznici.
“Do poskupljenja će doći, samo je pitanje za koliko. Razlog je povećanje cijene goriva. Sve su prilike da će se poskupljenje prevoza desiti 1. decembra, ako u međuvremenu ne budu smanjene cijene goriva, a sumnjam da će se to dogoditi”, kazao je Safudin Čengić, predstavnik kompanije “Centrotrans-Eurolines” u Grupaciji cestovnih prevoznika putnika FBiH.
Poskupljenja zahvatila region
Poskupljenja su zahvatila cijeli region, a najavljena su povećanjem cijene goriva u svim republikama bivše Jugoslavije. Poskupljenje ostalih proizvoda najdramatičnije je, međutim, u Srbiji i BiH.
Analitičari kažu da je i to dokaz da zaoštrena politička situacija u BiH nije glavni razlog za poskupljenja. Izvor: Nezavisne N.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši