SARAJEVO, Viceguverner Centralne banke BiH Ljubiša Vladušić rekao je da će posebne teškoće u narednoj godini imati realni sektor ekonomije, a kretanja će sigurno imati najveći uticaj na nezaposlenost i spoljnotrgovinski deficit, dva makroekonomska pokazatelja koji su u BiH veoma loši.
Vladušić je naglasio da je inflacija u znatnom slabljenju u posljednja tri mjeseca usljed globalnog pada cijena, uglavnom energenata, i da procjene govore da bi ona u ovoj godini mogla iznositi oko 5,5 odsto.
Prema njegovim riječima, nema razloga da građani strahuju za svoj novac u bankama i da bi sa te tačke gledišta povjerenje trebalo da ostane bar na istom nivou.
“Može se reći da su građani BiH zadržali povjerenje u bankarski sistem, što potvrđuje i činjenica da postepeno vraćaju u banke depozite koje su podigli tokom oktobraU svakom slučaju, finansijski, odnosno bankarski sistem u BiH položio je prvi ispit probjere povjerenja”, ocijenio je Vladušić.
Viceguverner Centralne banke BiH je dodao da je tokom oktobra prošle godine povučeno oko 800 miliona KM od ukupnog iznosa depozita, od čega je stanovništvo povuklo oko 678 miliona KM.
“Veoma važna činjenica je da nijedna komercijalna banka nije imala problema sa likvidnošću, pa su svi zahtjevi građana za isplatama ispoštovani. Ovaj primjer je pokazao koliko je bankarski sektor u BiH bio na zdravim nogama”, naglasio je Vladušić za “Glas Srpske”.
On je istakao da je Centralna banka BiH na vrijeme i adekvatno reagovala, donoseći mjere kojima je osigurala dodatnu likvidnost komercijalnih banaka i samim tim olakšala njihovo poslovanje.
Prema njegovim riječima, uslovi za dobijanje kredita su strožiji, ali ne i za one koji uredno servisiraju svoje obaveze, jer banke će, u upravljanju rizicima, imati selektivni pristup klijentima, te će oni koji su uredni u otplaćivanju svojih obaveza prema bankama moći dobijati kredite po povoljnijim uslovima.
Komentariši