Vlasnici 30 preduzeća nisu ispunili obaveze

BANJALUKA, Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama Republike Srpske u kontrolisanih 36 preduzeća prodatih metodom direktne prodaje do 300.000 maraka vrijednosti državnog kapitala, ustanovila je da vlasnici njih 30 preuzete obaveze nisu uopšte ili djelimično ispunili.

Navedeno je to u dopunjenom konsolidovanom izvještaju o izvršenoj reviziji privatizacije za period od juna 2006. do maja 2011. godine koji je u posjedu “Glasa Srpske”. Izvještaj će se naći pred poslanicima na sjednici Narodne skupštine RS zakazanoj za danas.
Poslije dvije neuspjele prodaje postoji zakonska mogućnost da se preduzeća prodaju metodom direktne prodaje. Na taj način privatizovan je veliki broj firmi, a Komisija je ustanovila da kupci u čak deset preduzeća nisu ispunili nijednu od preuzetih obaveza iz privatizacionog ugovora.
Među njima je i preduzeće “Metalmont” iz Petrova. Početna cijena državnog kapitala u njemu iznosila je 277.000, a prodat je za 30.000 KM Miroslavu Mijiću. On nije zadržao djelatnost i sjedište preduzeća, nije investirao 700.000 maraka niti je zaposlio 45 radnika, na šta se obavezao ugovorom. Preduzeće ne radi i nad njim je otvoren stečaj.
– Nijednu od preuzetih obaveza nije ispunio ni Jevto Jović, kupac državnog kapitala u “Autosaobraćaju” iz Bijeljine. Početna cijena tog kapitala bila je 211.822, a prodat je za 4.000 KM. Bile su preuzete obaveze zadržavanja djelatnosti preduzeća, investiranja 45.000 KM i zapošljavanja četiri radnika. U zanatsko-uslužnoj djelatnosti “Sana” iz Novog Grada državni kapital vrijedan 260.000 KM prodat je Dubravku Zoriću i Goranu Šakotiću za 40.000 KM. Oni su preuzeli obaveze da zadrže djelatnost preduzeća, da investiraju 300.000 KM i da zaposle 28 radnika. Ništa od toga nisu uradili, pa su kupci pokrenuli sudski postupak radi raskida ugovora – piše u konsolidovanom izvještaju Komisije za reviziju privatizacije.
Nijednu ugovornu obavezu nije ispunio ni Vlajko Pekez, koji je za 25.000 KM kupio državni kapital u “Ozrentransu” iz Petrova čija je početna cijena bila 169.000 maraka. On nije, kako nalaže ugovor, zadržao djelatnost preduzeća, nije investirao 262.000 KM niti zaposlio 26 radnika. Ni ovo preduzeće ne radi i nad njim je pokrenut stečaj.
– Firma “Tropik-prima” iz Banjaluke kupila je državni kapital u “Srpskoj štampi” iz Pala, ali nije ispunila obaveze zadržavanja djelatnosti, investiranja 215.000 KM niti zapošljavanja 19 radnika. Preduzeće ne radi. Zoran Banjac kupio je državni kapital u preduzeću “Una” iz Kostajnice, ali nije preuzeo obaveze zadržavanja djelatnosti, investiranja 100.000 KM i zapošljavanja 53 radnika. Kupac je u sudu u Banjaluci pokrenuo postupak raskida ugovora – navedeno je u izvještaju.
Isti slučaj je i sa firmom “Prevoz turist” iz Vukosavlja u kojoj je državni kapital prodat Svetozaru Miletiću. On nije ispunio obaveze da investira 5.000 KM i da zaposli dva radnika, a preduzeće ne radi.
U “Unioninvestmontaži” iz Bijeljine državni kapital prodat je Lazaru Pelemišu i Predragu Kaporu. Početna cijena iznosila je 36.000, a prodat je za 1.300 KM. Kupci su preuzeli obaveze da zadrže postojeći proizvodni program, da investiraju 2.000 KM i da zaposle nova 24 radnika, ali ništa od toga nisu uradili.
Zabrana obavljanja djelatnosti izrečena je preduzeću “Duvan” iz Trebinja u kojem je državni kapital prodat Milojku Rikalu iz Trebinja. On nije, kako nalaže ugovor, zadržao djelatnost i sjedište preduzeća, nije investirao 3.000 KM niti zadržao postojeći broj radnika.
Preduzeća koja su djelimično izvršila preuzete obaveze su “Knežičanka” iz Kozarske Dubice gdje je državni kapital kupio Branislav Kelečević, “Auropak” iz Šekovića s kupcem
Jovom Pajićem iz Novog Sada, “Građevinar” iz Ljubinja u kojem je državni kapital kupio Rade Pižula i  “Unioninvest-montaža” iz Banjaluke s kupcima Brankom Bogdanovićem, Dragom Kenjićem i Dragom Sladojevićem. Tu su i “Antikorozija” iz Gacka u kojoj je državni kapital prodat Vukašinu Boljanoviću, “Rajlovac-metal” iz Pala, gdje je državni kapital prodat Dragu Škiljeviću i Mirku Lemezu, zatim firme “Sana” iz Gornjeg Ribnika, “Transservis” iz Lopara, Autoservis “Igman” iz Istočnog Sarajeva, “Ilios” iz Ilidže te “Samobor” iz Goražda. Tu spadaju i “Tehnometal” iz Vlasenice, “Kreka” iz Bijeljine, “Rudnici boksita” iz Banjaluke, “Kamen” iz Skelana, “Pounje” iz Kostajnice, “Ozeprom” iz Petrova, “Napredak” iz Berkovića, “Unizanat” iz Bileće i “Marketšped” iz Gradiške.
“Glas Srpske” objavio je da je Komisija za reviziju privatizacije podnijela Specijalnom tužilaštvu RS izvještaje za 24 preduzeća koja su prodata metodom specijalne licitacije po cijeni većoj od 300.000 maraka jer su uočili brojne nepravilnosti na licitacijama na kojima su prodavana. Predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS Savo Ševaljević izjavio je ranije “Glasu Srpske” da su tužilaštvima u RS podnijeli ukupno više od 80 prijava protiv firmi i vlasnika paketa akcija zbog sumnji u neregularnosti prilikom privatizacije državnog kapitala u tim preduzećima.
“Pelva”
Komisija je utvrdila da prilikom privatizacije državnog kapitala u firmi “Pelva” iz Jezera nije pravilno izrađen početni bilans stanja. Taj kapital prodat je kupcu “Diva trgovina” iz Mrkonjić Grada čiji je vlasnik Nikola Stevanić. Navedeno je i da se radi o povezanim licima jer je kupac državnog kapitala u “Divi” istovremeno i direktor “Pelve”.
– U 2000. godini kupac “Pelve” zaustavio je rad preduzeća i svu aktivnost prenio na “Divu” – stoji u izvještaju Komisije. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts