Vozovi stoje, privreda ispašta

SARAJEVO, Uprkos vanrednom stanju koje je proglašeno u “Željeznicama FBiH” zbog obustave željezničkog saobraćaja, vozovi ni juče nisu saobraćali, dok privreda trpi višemilionske štete.
Potpunu blokadu željezničkog saobraćaja, koja traje od nedjelje odbijanjem mašinovođa da ispoštuju naredbu da putničkim vozovima na liniji Sarajevo – Doboj upravlja po jedan čovjek, Uprava nije prekinula ni juče iako je u kompaniji na snazi radna obaveza.
Uprava je dobila odriješene ruke da uruči otkaze radnicima koji odbiju da obavljaju svoje dužnosti, ali nije posegnula za takvom mjerom.
“Ne uručujem otkaze jer i dalje smatram da su ljudi zavedeni. Ne mogu to da uradim ljudima koji nisu krivi. Onima kojima bih dao otkaz na stručan su se način ogradili navodnim infarktima, bolovanjima i slično”, kazao je Nedžad Osmanagić, direktor “Željeznica FBiH”.
Ističe da se problem što se tiče njega može riješiti za minut, ali dodaje da to nije interes grupi mašinovođa koja je organizovala bojkot.
“Oni drže taocima 4.000 ljudi, ali i cijelu bh. privredu. To je definitivno ucjena. Sve što su htjeli ranije, oni su rješavali na ovakav način. Ovaj put neće moći”, poručio je Osmanagić i dodao kako nudi da bude oformljena komisija koja će preispitati valjanost odluke o “jednoposjedu”, odnosno da kompozicijom upravlja samo jedan mašinovođa.
Direktor ŽFBiH tvrdi da privreda trpi ogromne štete, ali da nema podatke kolike je gubitke prouzrokovao bojkot mašinovođa.
“Iz najvećih privrednih sistema ‘ArcelorMittala’, GKIL-a, EP BiH i drugih mole me i apeluju da nešto učinim”, kazao je Osmanagić istakavši da štete nisu samo direktne nego i indirektne i da se već sada mjere milionima.
Iz mostarskog “Aluminija” juče je upućeno dramatično upozorenje da će u slučaju dalje blokade saobraćaja ova kompanija ostati bez sirovina, a zbog čega bi već za vikend 900 radnika moglo ostati bez posla.
Podršku direktoru Osmanagiću dalo je juče tristotinak radnika koji su se okupili u željezničkoj stanici u Sarajevu na inicijativu grupe koja radi na formiranju vijeća uposlenika.
“Nedopustivo je da neke stvari koje su čisto tehnološke prirode rješavaju obustavom. To se sve moglo dogovoriti u kancelariji, na radnom mjestu po pravilima po kojima radimo na željeznici”, rekao je Mehmed Drakovac, referent za transprot i komercijalne poslove u Tuzli.
Smatra da je bojkot mašinovođa tempiran u vrijeme kada ŽFBiH sklapa ugovore za narednu godinu s najvećim korisnicima.
“Ako iza ovoga ne stoji drumski lobi, ne znam ko stoji”, ustvrdio je Drakovac.
Rifet Mešić, saobraćajni dispečer iz Bihaća, kazao je da su radnici došli na skup kako bi dali “podršku Upravi i radu”.
“Podršku Upravi dajemo što nam je dolaskom na čelo isplatila sve redovne i zaostale plate, čak i posmrtnine koje su od 2003. bile u zaostatku. Zašto bi neko bio protiv takve uprave”, istakao je Mešić.
Direktor Osmanagić u obraćanju radnicima, koje je trajalo pedesetak minuta uz prekidanja aplauzima, ponovio je ranije izrečene teze o nezakonitoj obustavi rada mašinovođa, nepristajanju na ucjene te govorio o rezultatima koji su postignuti od maja, od kada je na čelu ŽFBiH. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts