MOKRA GORA, Član Fiskalnog savjeta Srbije Vladimir Vučković izjavio je da bi u skladu s fiskalnim pravilima, po kojima deficit budžeta u narednoj godini ne bi smio da bude veći od 3,2 odsto BDP-a manjak u državnoj kasi bi trebalo da iznosi 118 milijardi dinara, ali da je problem što bi u taj deficit za finansiranje države moglo da nedostaje još oko 75 milijardi dinara.
“Ako fiskalni deficit naredne godine bude veći od 3,2 odsto, onda vrlo lako može da se dogodi da bude ugroženo i drugo fiskalno pravilo, po kom javni dug ne smije da bude veći od 45 odsto BDP-a”, upozorio je on.
On je istakao da bi posljedica narušavanja fiskalnih pravila moglo da bude i pogoršanje kreditnog rejtinga Srbije i signal stranim investitorima da se u Srbiji ne vodi dobra ekonomska politika.
Prema analizama Fiskalnog savjeta, postoji bojazan da su prihodi državne kase precjenjeni, a rashodi potcjenjeni i da bi po tom osnovu mogao da se javi dodatni deficit od 35 milijardi. Uz to, primjenom novog zakona o decentralizaciji moglo bi doći do novog udara na budžet od oko 40 milijardi dinara. ”Zbog toga prijeti opasnost da deficit budžeta u 2011. probije granicu određenu fiskalnim pravilima i zato su neophodni planovi za krpljenje tih rupa, rekao je on na forumu Vivaldi.
On je istakao i da postoje još neke zabrinjavajuće tendencije jer je u martu i aprilu došlo do usporenja, prije svega prerađivačke industrije, izvoz stagnira, dok je uvoz nastavio da raste. Uz to, monetarna politika se vodi po principu “toplo-hladno” jer je u početku Narodna banka Srbije izlazila u susret zahtjevima Vlade i omogućavala kreditne olakšice, da bi potom povećala učešće za nove stambene kredite, rekao je on. Očito je neophodna mnogo bolja koordinacija monetarne i fiskalne politike, odnosno Vlade i NBS-a, rekao je on. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši