Wall Street: Oprez nakon Bernankeovog upozorenja na ‘liticu’

NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu berzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer je ulagače na oprez naveo predsjednik Feda Ben Bernanke kazavši da monetarna politika ne može anulirati svu potencijalnu štetu koju bi ekonomiji mogla nanijeti ‘fiskalna litica’.

Dow Jones oslabio je 3 boda, ili 0,02 odsto, na 13.245 bodova, a Nasdaq indeks 0,28 odsto, na 3.013 bodova. S&P 500 ojačao je, pak, 0,04 odsto, na 1.428 bodova. Čelnici američke centralne banke najavili su juče, nakon dvodnevne sjednice, novi program kupovine obveznica od početka iduće godine u iznosu od 45 milijardi dolara mjesečno, što je 5 milijardi dolara više u odnosu na sadašnji program, koji ističe krajem godine. Tom tzv. kvantitativnom popuštanju monetarne politike osnovni je cilj da se dugoročne kamate zadrže niskima kako bi se podstaklo kreditiranje, a time brži rast ekonomije.
Uz to, čelnici Feda poručili su da će ključne kamate ostati na rekordno niskim nivoima od oko nula odsto sve dok stopa nezaposlenosti ne padne sa sadašnjih 7,7 na 6,5 odsto. Prije je Fed poručivao da će kamate ostati niske sve do polovine 2015. godine, no sada je svojim naporima postavio tačno određeni ekonomski cilj. „Odluke Feda agresivnije su nego što se očekivalo. Novi program kupovine obveznica veći je i opsežniji nego prijašnji, što je pozitivno za tržište“, kaže Michael Sheldon, strateg u kompaniji RDM Financial.
Stoga su nakon saopštenja Feda cijene akcija osjetno porasle. Međutim, kasnije su pale jer je na novinskoj konferenciji predsjednik centralne banke Bernanke upozorio na opasnost od ‘fiskalne litice’ i poručio da se štete od tog automatskog smanjenja budžetskih rashoda i povećanja poreza početkom iduće godine ne mogu anulirati samo monetarnom politikom. „To je izazvalo nesigurnost na tržištu po pitanju izlazne strategije Feda i efikasnosti monetarne politike. Bernanke je ponovio činjenicu da su monetarnoj politici ruke vezane i istakao ozbiljnost problema ‘fiskalne litice'“, kaže Bucky Hellwig, potpredsjednik u fondu BB&T Wealth Management.
A u pregovorima između republikanaca i demokrata o izbjegavanju ‘fiskalne litice’ i dalje nema napretka. John Boehner, vođa republikanaca u Kongresu, kazao je juče da i dalje postoje velike razlike između njegovog i stajališta predsjednika Baraka Obame po pitanju smanjivanja budžetskog deficita. Ako u iduće tri sedmice republikanci i demokrati ne pronađu bolje rješenje, početkom iduće godine automatski će se za otprilike 600 milijardi dolara smanjiti budžetski rashodi, a povećati porezi, što bi moglo naštetiti potrošnji i uvesti američku ekonomiju u recesiju.
Na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,35 odsto, na 5.945 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,33 odsto, 7.614 bodova, a pariški CAC 0,01 odsto, na 3.646 bodova. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts