BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS uvelo je novinu kojom lovci moraju plaćati dnevnu taksu za svaki dan koji provedu u lovu u iznosu od 60 maraka, kao i taksu na odstrijeljenu divljač, što lovci u RS neće prihvatiti, poručuju u lovačkim udruženjima i Lovačkom savezu RS.
Prema novom pravilniku o lovnoj dozvoli i lovnoj karti, za dva dana u lovu lovac mora izdvojiti 60 maraka, a taksa za odstrijeljenu divljač iznosi 30 odsto od vrijednosti divljači.
Borislav Cvijanović, predsjednik Udruženja lovaca regije Doboj, kazao je da će nakon konsultacija s ostalim udruženjima i Lovačkim savezom, donijeti odluku kako će postupiti povodom ovog slučaja.
“To, stvarno, ne postoji nigdje. Mislim da neke države imaju sličan način naplate takse, ali nisu ni blizu ovog našeg pravilnika, koji je neprevaziđen. Do sada je postojala godišnja lovna dozvola, koja je iznosila od 80 do 150 maraka, zavisno od udruženja do udruženja, i koju su lovci plaćali udruženju”, pojasnio je Cvijanović.
Vukašin Vojinović, predsjednik Lovačkog saveza RS, kazao je da ovaj potez Ministarstva nije u skladu sa zakonom i da su lovačka udruženja i Savez već poslali zahtjeve da to bude izmijenjeno.
“To je, jednostavno, nemoguće. Zamislite samo da 20.000 lovaca moraju svaki dan kad idu u lov da traže tu dnevnu dozvolu, kolika je to samo procedura, da ne spominjemo novac”, istakao je Vojinović.
On je naveo da bi dnevnu lovnu dozvolu trebalo uvesti samo za strane turiste koji dođu u lov, a ne za domaće lovce.
Ranko Kozomara, pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo RS, kazao je da su takse za izlazak u lov i taksa za odstrijeljenu divljač novine koje su uvedene da bi RS imala neku koristu od lovstva, jer do sada nije bilo tako.
“Do sada te obaveze nisu nikome plaćane, osim Lovačkom savezu RS i lovačkim udruženjima. Iako su to republički resursi koji se upotrebljavaju, RS nije imala nikakvog materijalnog efekta od toga”, naveo je Kozomara.
On je naveo da bi novim pravilnikom o lovnoj dozvoli i lovnoj karti to trebalo da bude drugačija pa da, na primjer, ako je vrijednost ustrijljenog srndaća 200 KM, Republika od toga ima bar 40 KM.
“Suština novog pravilnika je da mora biti uvedeno malo reda u lovstvo i da se kod lovaca stvaraju nove navike”, pojasnio je Kozomara. Nezavisne novine
Komentariši