BEOGRAD, O tome kuda ide privreda Srbije i kako stoji u poređenju sa zemljama regiona jedinstvene ocjene nema ni kada to ocjenjuju međunarodne finasijske institucije. Da stvar bude zanimljivija, procjene i ocjene Evropske banke za obnovu i razvoj – EBRD-a i Međunarodnog monetarnog fonda – MMF-a dosta su različitite. Za EBRD Srbija će ove godini isplivati iz recesije, a po MMF-u biće najgora u regionu kada je rast BDP-a u pitanju.
Srbija će nakon recesije u 2014, ove godine ostvariti skroman privredni oporavak od 0,3 odsto, navodi se u Regionalnoj ekonomskoj prognozi EBRD-a. Kako smatra EBRD, Srbija bi u 2016. godini mogla imati rast bruto domaćeg proizvoda od 1,8 odsto.
Privredni rast u zemljama jugoistočne Evrope ubrzaće se ove godine poslje monetarnog labavljenja u evrozoni, slabljenja evra, pada cijena nafte, kao i domaćih faktora.
Na Zapadnom Balkanu najbrži privredni rast bilježiće Makedonija, kojoj se za tekuću godinu prognozira rast BDP-a od 3,5 odsto, a za iduću 3,7 odsto.
„Na privrednu aktivnost u zemljama JIE utiču pozitivni eksterni faktori, ali i mješoviti domaći, uključujući fiskalno prilagođavanje u Srbiji i nisko potrošačko poverenje u Bugarskoj”, navodi EBRD.
Ekonomija Crne Gore, koja je prošle godine porasla 1,5 odsto, ove godine će ubrzati na tri odsto, a iduće na 3,7. Privreda Rumunije će, nakon rasta od 2,8 odsto iz 2014, porasti 3,1 odsto u 2015. i 3,2 odsto u 2016.
Bugarska će ove godine imati privredni rast od 1 odsto, a iduće 1,5, nešto slabiji u odnosu na 1,7 odsto iz 2014. U izvještaju EBRD-a se navodi da bi privreda Grčke, koja je prošle godine registrovala rast od 0,8 odsto, trebalo da u ovoj godini ima nulti rast, a u 2016. rast od dva odsto.
S druge strane, po MMF-u, privreda regiona nastavlja rast u 2015, osim Srbije, koja jedina može očekivati produžetak recesije, procjene su iz ovogodišnjeg regionalnog izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda, predstavljenog krajem prošle nedjelje.
Nakon 1,8 odsto negativnog privrednog rasta u 2014, u Srbiji se za 2015. prognozira takođe negativan privredni rast bruto domaćeg proizvoda od 0,5 odsto. U cjelini gledano, procjena MMF-a je da će privrede srednje i jugoistočne Evrope ove godine nastaviti oporavak po prosječnim realnim stopama rasta BDP-a koje će se kretati i iznad četiri odsto.
MMF je već ranije objavio da očekuje da bi hrvatska privreda, nakon šest godina recesije, ove godine trebalo da zabeleži rast privrede od 0,5 odsto, zahvaljujući prije svega povoljnijem spoljnom okruženju koje podupire izvoz i potrošnju, prenio je tportal.hr.
Za baltičke zemlje u MMF-u prognoziraju prosječnu stopu rasta od 2,6 odsto, za srednju Evropu od 3,1, a za tri zemlje jugoistočne Evrope članice EU – Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku, očekivana prosječna stopa rasta iznosi 2,1 odsto. Taj prosjek podiže Rumunija, za koju u MMF-u očekuju privredni rast od 2,7 odsto u ovoj godini.
Po EBRD-u albanski BDP, koji je prošle godine porastao 1,9 odsto, napredovaće 2,5 odsto, odnosno tri, u 2015. i 2016. Uprkos brojnim privrednim izazovima, privredni rast Bosne i Hercegovine će, nakon prošlogodišnjeg 1,3 odsto, ove godine ubrzati na 2,5, a iduće na tri odsto. EBRD je za Kosovo prognozirao rast BDP-a od 2,5 odsto u 2015. i 3,5 u 2016, nakon rasta od jedan odsto iz 2014. Dnevnik
Komentariši