BEOGRAD, Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je da će izgradnja trase gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju koštati najmanje 700 miliona evra, a da će dužina trase gasovoda kroz Srbiju biti oko 450 kilometara.
Bajatović je na konferenciji za novinare rekao da će taj gasovod u Srbiju ulaziti kod Zaječara, glavno čvorište biće kod Beograda, a od Batajnice će se jedan krak gasovoda odvajati za Republiku Srpsku.
“Izlazna tačka gasovoda biće kod Subotice, a drugi krak gasovoda vodiće od Paraćina ka jugu Srbije”, naglasio je Bajatović.
On je rekao da će se izgradnja gasovoda kroz Srbiju obavljati kroz projektno finansiranje i kreditno zaduženje zajedničkog preduzeća “Srbijagasa” i “Gasproma”.
“Sjedište tog preduzeća, koje će djelatnost obavljati prema srpskim zakonima, biće u Švajcarskoj”, rekao je Bajatović i naglasio da nijedna važnija odluka u okviru tog preduzeća neće moći da bude donijeta preglasavanjem.
Prema njegovim riječima, prolaskom “Juznog toka” kroz Srbiju, naša zemlja će biti u boljoj geopolitičkoj situaciji, što će joj, uz veću proizvodnju električne energije, omogućiti da bude regionalno čvoroište za distribuciju gasa i električne energije.
Istakavši da je “Južni tok” novi izvor gasa iz Rusije i srednje Azije za potrebe Evrope, Bajatović je rekao da će cjelokupan kapacitet tog gasovoda biti 63 milijarde metara kubnih, a da će njegova kompletna izgradnja koštati oko 20 milijardi evra.
Bajatović je najavio i da će energetskom samitu, koji će početkom juna biti održan u Sankt Peterburgu, s predstavnicima “Gasproma” razgovarati o skladištenju komercijalnih količina gasa te kompanije u Banatskom dvoru i da će sa njima razgovarati o izgradnju još jednog skladišta gasa u Srbiji većeg kapaciteta od Banatskog dvora.
Ruski Gasprom i Srbijagas planiraju da u Srbiji osnuju zajedničku banku, izjavio je Bajatović.
“Osnivanje zajedničke banke bi umnogome olakšalo finansiranje zajedničkih poslova u Srbiji”, rekao je Bajatović na konferenciji za novinare.
Bajatović nije mogao da iznese detalje o planovima za osnivanje banke u Srbiji.
Gasprom ima Gasprom banku koja je ranije najavljivala ulazak na srpsko tržište, a predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin je prilikom posjete Moskvi 5. marta kazao da je Gasprom najavio da će osnovati Gasprombanku u Srbiji.
Govoreći o mogućem pojeftinjenju gasa, direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je danas da će o se o tome razgovarati do 1. jula sa predstavnicima Vlade i nadležnih ministarstava.
“Bilo je dogovoreno da neće biti pojeftinjenja gasa, ali moramo da dogovorimo nešto na tu temu kako bi uskladili potrebe “Srbijagasa” i njegovih dugovanja i interesa potrošača”, rekao je Bajatović na konferenciji za novinare dodajući da se za to mora pronaći neka mjera.
On je rekao da je za sada potrošnja gasa u Srbiji jako mala.
“Moraćemo u saradnji sa vladom i predstavnicima nadležnih ministarstva da se dogovorimo o tome pošto je to tema koja dolazi na red 1. jula”, rekao je Bajatović.
Komentariši