BANJALUKA ,Preduzeće za koje se dokaže da namjerno uvodi genetski modifikovane organizme (GMO) u životnu sredinu u RS biće kažnjeno novčanom kaznom i do 15.000 maraka.
Ovo je navedeno u Prijedlogu zakona o genetički modifikovanim organizmima, koji je usvojila Vlada RS, a kojim je zabranjeno namjerno uvođenje GMO u životnu sredinu.
“Novčanom kaznom od 500 do 1.500 maraka biće kažnjen direktor preduzeća, dok će fizičko lice biti kažnjeno kaznom u iznosu od 300 KM do 1.500 KM”, stoji u Vladinom prijedlogu.
Takođe, navodi se da će kaznom od 3.000 do 15.000 KM biti kažnjeno preduzeće ako, između ostalog, vrši upotrebu GMO ili proizvoda od GMO bez odobrenja ili ne obavijesti nadležne o opasnostima ovakvih proizvoda.
Uz to, kazna čeka i one koji rade laboratorijske poslove bez dozvole resornog ministarstva, kao i one koji upotrebljavaju GMO ili proizvode od GMO bez odobrenja ili na nedopušten način.
Midhat Jašić, profesor na Tehnološkom fakultetu u Tuzli, objasnio je da su genetski odifikovani organizmi organizmi čiji je genetički materijal promijenjen metodama savremene biotehnologije.
“Svaki zakon koji reguliše ovu oblast svakako je pozitivan, naročito ako se zna da BiH ima izrazito dobre genetske potencijale koje je zaista šteta narušiti onim modifikovanim”, kazao je Jašić.
Prisustvo GMO u namirnicama i biljkama podijelilo je svjetsku javnost, unijelo paniku i sumnju.
S jedne strane, zastupnici biotehnologije tvrde da nema naučnih dokaza o štetnom uticaju genetski modifikovanih organizama i ističu da je to bitan faktor u savremenom svijetu, dok se sa druge strane upozorava da mogu štetno da djeluju na ljudsko zdravlje.
Stručnjaci kažu da zbog svih prednosti i mana svaka zemlja treba da zauzme jasan stav kada su genetski modifikovani organizmi u pitanju. To su, prije svega, zakon o GMO i deklaracije na namirnicama koje ih sadrže. Konzumiranje ovakvih namirnica, kažu stručnjaci, trebalo bi da bude odluka i volja građana.
Savjet za biološku sigurnost RS
Vlada RS osnovala je Savjet za biološku sigurnost RS radi praćenja stanja i razvoja u oblasti rada sa GMO, kao i pružanja stručne pomoći Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS u sprovođenju zakona o GMO.
Savjet je naučnostručno tijelo, koje je osnovano na period od četiri godine i čini ga devet članova, doktora nauka iz odgovarajućih oblasti.Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši