Za saniranje krize 27 milijardi dolara

VAŠINGTON, Grupacija Svjetske banke danas je najavila da će u naredne dvije godine staviti na raspolaganje 27 milijardi dolara finansijskih sredstava za zemlje u razvoju Evrope i centralne Azije /ECA/ koje je pogodila kriza evrozone.

“Mada je najveći dio pažnje svijeta usmjeren ka efektima krize evrozone na najveće ekonomije zapadne Evrope, kriza ima i značajne negativne efekte na ljude u zemljama u razvoju u Evropi i centralnoj Aziji, naročito u najsiromašnijim zemljama centralne i jugoistočne Evrope”, rekao je predsjednik Svjetske banke Robert  Zelik.

Grupacija Svjetske banke, kako je rekao Zelik, povećava finansijska sredstva dostupna za taj region tako da one zemlje kojima je to potrebno mogu da se oslone na te resurse da bi prebrodile krizu.

Dužnička kriza u evrozoni utiče na region Evrope i centralne Azije preko tri kanala – finansije, trgovina i doznake iz inostranstva – a značaj svakog od ta tri kanala zavisi od individualnih karakteristika zemalja.

Dodatna podrška Svjetske banke će pomoći zemljama da održe jak makroekonomski i fiskalni okvir, nastave nužne strukturne reforme, obezbjede priliv kredita malim i srednjim preduzećima i pomognu najugroženije slojeve stanovništva putem jačanja sistema socijalne zaštite, kaže se u saopštenju Svjetske banke.

Reakcija Grupacije Svjetske banke u regionu Evrope i centralne Azije fokusiraće se na strukturne reforme i podršku privatnom sektoru da bi se održao rast investicija, prihoda i radnih mjesta na  savjetodavnu i finansijsku podršku zemljama sa krhkim bankarskim sistemima i  zaštitu najugroženijih putem jačanja sistema socijalne zaštite.

Grupacija Svjetske banke uspostavlja partnerstva i sa drugim multilateralnim razvojnim bankama da bi podstakla zapadnoevropske banke da ostanu u istočnoj Evropi i da ne povlače finansijska sredstva iz regiona.

Predstavnici Grupacije Svjetske banke su se sastali u Beču 16. januara sa drugim funkcionerima iz javnog sektora u okviru Bečke inicijative za koordinaciju evropskih banaka s ciljem da se poboljša koordinacija nacionalnih politika koje bi mogle da utiču na ekonomije evropskih zemalja u razvoju.

Pročitaj više:  Savjet ministara BiH: Budžet za narednu godinu ostaje 950 miliona KM

Na tom sastanku je dogovoreno da će međunarodne institucije procijeniti uticaj ukupnih planova za dokapitalizaciju banaka na zemlje domaćine da bi se identifikovali sistemski rizici i savjeti u pogledu tih akcija.

Comments

Jedan komentar na na “Za saniranje krize 27 milijardi dolara”

  1. bosman Avatar
    bosman

    Koji su ovo ludaci. Uvalili cijeli svijet u bijedu i kao oni su odogovrni i isčupaće nas i g*****. Taman posla. Sa malo pameti se može riješiti kriza.Narod sa kukom i motikom da ukloni bandu bjelosvjetskih lopova i kriza je riješena.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts