BEOGRAD, U Srbiji ima oko 90.000 ljudi koji kasne sa otplatom kredita, ali ih čak ni lični bankrot – koji postoji u mnogim evropskim zemljama – ne bi spasio muka. .
To važi i za one koji su se kreditno zadužili u švajcarskim francima, tvrde ekonomisti.
.
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević objašnjava da se lični bankrot proglašava kada je sva imovina nekog ko duguje pare potrošena i kada on više ne može da plaća svoje dugove.
.
“Istina je da, kada neko fizičko lice proglasi lični bankrot, sva dugovanja koja ima otpisuju mu se. Ali, ne možete vi sami da odlučite kada ćete otići u bankrot, nego povjerioci pokrenu postupak pred sudom, a onda sud utvrđuje da li je neko zaista u takvom stanju. A to podrazumjeva da više nemate imovinu niti sredstva kojima biste mogli da namirujete dugove. Dokle god imate neku imovinu, nećete moći da uđete u lični bankrot”, objašnjava Kovačević.
.
Međutim, proglašenje bankrota nosi i gomilu posljedica. Kovačević kaže da je suština ove institucije da se licu koje je bilo neoprezno prilikom zaduživanja oduzme pravo da opet diže kredite i pozajmljuje.
.
“Takođe, gubi pravo da se registruje kao preduzetnik, što znači da ne može da posluje u svoje ime. Ne smije da uzima ni nove kredite, da ulazi u transakcije… Sve zavisi šta zakon odredi”, objašnjava on.
.
U Srbiji je ranije bilo riječi da bi lični bankrot mogao da bude zakonski regulisan, ali je sve ostalo samo ideja. Međutim, Slovenci su ozakonili taj oblik lične ekonomske propasti, a uskoro će on zaživjeti i u Hrvatskoj. Slovenci su zakonom definisali da osoba u bankrotstvu dobija čak i ličnog tutora. To podrazumjeva da bi osim toga što ćete izgubiti svu imovinu morati i da radite poslove koje vam odredi osoba ovlašćena od strane suda.
.
U Narodnoj banci Srbije objašnjavaju da se u Srbiji, umjesto bankrota, dugovi utjeruju prinudno. “Ako fizičko lice nije u mogućnosti da izmiri svoje obaveze, onda jedino preostaje da se prinudno sprovede potraživanje”, kažu u NBS.
.
Tako vam mogu oduzeti stan, kuću, zemlju, ali ne i garderobu, obuću i stvari za ličnu upotrebu. Neće vas ostaviti da gladujete, a iako nećete imati kuću, ostaviće vam ogrev dovoljan za tri mjeseca!
.
Jedno je sigurno, lični bankrot vas neće spasti prevelike rate kredita. Barem ukoliko postoji bilo kakva imovina kojom možete da pokrijete dug.
.
“Kada je riječ o kreditu, banke mogu sebe da namire ako postoji hipoteka ili ako se dogovore sa klijentom, i onda on neće bankrotirati. Institucija ličnog bankrota, u svakom slučaju, više ide u prilog povjeriocima, a to ne moraju biti samo banke, već svi koji nekom pozajmljuju novac. Ovaj zakon nije uslov za ulazak u EU, ali bilo bi korisno da ga uvedemo jer bi se na taj način zaštitilo tržište od onih koji se nerazumno zadužuju”, smatra Kovačević. Press
Komentariši