Zahtjevi Vladi i Uniji poslodavaca za zaštitu radnika

BANJALUKA, Savez Sindikata Republike Srpske (RS) uputio je danas prvomajske zahtjeve Vladi Srpske i Uniji poslodavaca u kojima traže dosljednu primjenu zakona i kolektivnih ugovora radi zaštite prava i interesi radnika.

Sindikat RS zahtjeva da se, između ostalog, neisplaćivanje plata i neuplaćivanje doprinosa tretira kao krivično djelo utaja poreza, a pisani obračun plate, koji je svaki poslodavac mjesečno dužan da uruči radniku, mora imati snagu izvršne isprave.

Sindikalci traže i donošenje zakona o zabrani mobinga radnika, da kriterijum za dobijanje pune penzije bude 40 godina radnog staža, zatim hitno uvođenje diferencirane stope PDV-a za osnovne životne namirnice kako bi se zaštitio standard radnika te donošenje novih programa zapošljavanja.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić istakla je da značajan broj radnika u Srpskoj i dalje radi bez plate i uplaćenih doprinosa, prekovremeno i u dane državnih praznika, bez pauze i toplog obroka, bez prava na organizovanje i udruživanje, kao i bez osnovnih ljudskih, radničkih i sindikalnih prava.

Ona je na današnjoj sjednici Generalnog vijeća Saveza Sindikata RS održanoj u Banjaluci istakla da je osnovna poruka koja dolazi iz sindikalnih redova osmočasovno radno vrijeme i osmočasovni odmor i da radnici za to imaju platu.

Potpredsjednik Saveza sindikata RS Duško Jandrić rekao je da jedan broj radnika u javnim službama živi na ivici egzistencije, drugi dio radnika preživljava od od prvog do prvog u mjesecu, a najmanji je broj onih koji za svoju platu mogu podmiriti sindikalnu potrošačku korpu.

Potpredsjednik Sindikata za privredu Mile Ribić smatra da proteklih godina postoji sve manje razloga da se radnici vesele i slave 1. maj. “Svaki naredni 1. maj dočekujemo sa sve lošijim standardom, sve manje radnih mijesta, posebno u privredi, i sa sve više neizvjesnosti šta će biti sutra”, istakao je Ribić.

Pročitaj više:  U novu poslovnu godinu ulaze napamet

Prema njegovom mišljenju, većina finansijskih problema u društvu uglavnom se prebacuje na leđa radnika, a primjer za to su zadnje izmjene zakona o porezima i doprinosima kojima se htjelo popraviti stanje u fondovima i budžetu RS i to preko leđa radnika.

Ribić je naveo da veliki broj radnika ne može da živi od svog rada, jer od plate koju dobijaju ne mogu pokriti ni osnovne potrebe za sebe i svoju porodicu.

U još težoj situaciji je, kaže on, 150 000 ljudi koji čekaju na posao, a među kojima je veliki broj onih koji zbog loše privatizacije i stečaja preduzeća godinama tragaju za svojim izgubljenim pravima. Srna

Comments

Jedan komentar na na “Zahtjevi Vladi i Uniji poslodavaca za zaštitu radnika”

  1. nemirko Avatar
    nemirko

    Evo Vlada se trese od oštrine tonova!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts